Λαμία-Αιγάλεω 3-0: Τεράστια νίκη και παραμονή στην Volley League για την ομάδα της Φθιώτιδας

Η Λαμία πήρε την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, αφού επικράτησε στο τρίτο ματς των play-out του Αιγάλεω με “καθαρό” σκορ (3-0) και παρέμεινε για άλλη μια χρονιά στην Volley League γυναικών.

Από την άλλη, το Αιγάλεω πάρα την εξαιρετική εικόνα στα τελευταία παιχνίδια αποχαιρέτησε τα μεγάλα σαλόνια και από του χρόνου θα αγωνίζεται στην Pre League.

Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε 16 μπλοκ σε τρία σετ, με την Ανδρομάχη Τσιόγκα να έχει 5, τις Άνα Μέμπους και Βάνια Βαρμπάνοβα από 4, ενώ κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Αμερικανίδα διαγώνια Μάντισον Ρόουζ Γουέγκ με 21 πόντους με 62% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (18/29 τελειωμένες επιθέσεις).

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, με την Λαμία να καταφέρνει να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (12-10), ενώ αργότερα πήγε και στο +3 (15-12). Στη συνέχεια, το Αιγάλεω με ένα σερί κατάφερε να περάσει μπροστά (17-18), όμως η Τσιόγκα με πρώτο χρόνο ισοφάρισε ξανά. Τελικά, η Λαμία με την Πιρβ να είναι σε εξαιρετική φόρμα έφτασε στη νίκη στους τελευταίους πόντους, ολοκληρώνοντας το σετ με 25-22.

Οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο στο 2ο σετ, αφού ήταν μπροστά στο σκορ (8-4) με το Αιγάλεω να παίρνει τη θέση “κυνηγού”, καταφέρνοντας να πλησιάσει μια… ανάσα την Λαμία (10-9) με τα σερβίς της Ντεκάνι. Η Μέμπους με μονό μπλοκ και άσο, ξανά ανέβασε τη διαφορά (13-9) και από εκεί και έπειτα η ομάδα του Ηλία Αγγέλη κατάφερε να κρατήσει την απόσταση “ασφαλείας” που είχε χτίσει (22-20) και πήρε το σετ με 25-20.

Το Αιγάλεω ξεκίνησε μπροστά στο 3ο σετ (2-5), όμως η Λαμία ισοφάρισε (6-6) και αργότερα προσπέρασε (7-6). Έχοντας την ψυχολογία και τα σετ με το μέρος τους οι παίκτριες της Λαμίας έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι και ξέφυγαν στο σκορ (18-11). Οι φιλοξενούμενες δεν βρήκαν λύσεις για να γυρίσουν το ματς και η Λαμία τελείωσε το σετ με 25-16 και το παιχνίδι με 3-0 σετ. Έτσι, παρέμεινε στην μεγάλη κατηγορία, ρίχνοντας το Αιγάλεω στην Pre League.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-13, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 29 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 4 άσσους, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-16) σε 78′

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Μέμπους 10 (3/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρόουζ 21 (18/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 7 (2/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Λίβινγκστον 4 (3/21 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Τσιόγκα 9 (3/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μητακίδου / Γεωργιάδου (λ, 50% υπ. – 38% άριστες).

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σάντρικ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδη 1 (1/5 επ.), Ντεκανί 10 (6/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Πιρβ 9 (7/27 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ. – 0% άριστες), Πετοβάρι 5 (4/25 επ., 1 άσσος) / Μάρκου (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Μπαξιβανάκη, Γκέκοβιτς.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.