Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2: Κράτησαν “σπίτι” τους το League Cup οι “πράσινοι” (vid)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και στον δεύτερο αγώνα του τελικού στο League Cup “Νίκος Σαμαράς” τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ και πανηγύρισαν το 3ο τρόπαιο του θεσμού.

Οι “πράσινοι” είχαν κερδίσει με 3-2 και το πρώτο παιχνίδι στο “Μελίνα Μερκούρη”, τελειώνοντας την… δουλειά στην έδρα τους. Έτσι, πανηγύρισαν το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο στο θεσμό, αφού το είχαν κατακτήσει και την περσινή σεζόν (2021-22).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (3-3, 6-6), με τον Ολυμπιακό να παίρνει λίγο αργότερα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-10). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (11-13), όμως οι Πειραιώτες βρήκαν πάλι την λύση (12-15). Με έναν άσο του Μπάση ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει ξανά το ματς στα ίσα (18-18), αλλά ο Ολυμπιακός με γρήγορους πόντους μπήκε εκ νέου μπροστά (20-22) και πήρε το πρώτο σετ (22-25) για το 1-0.

Ίδια εικόνα και στην αρχή του 2ου σετ (2-2), με τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που πήρε το προβάδισμα (6-3) και τον Ολυμπιακό να είναι “κυνηγός”. Όχι για πολύ όμως, αφού οι Πειραιώτες ισοφάρισαν (8-8) και αργότερα πέρασαν και μπροστά στο σκορ (9-10). Αργότερα, οι “πράσινοι” πήραν έξι σερί πόντους και έγιναν ξανά “οδηγοί” (15-10) στο σετ. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δεν έβρισκε λύσεις να διακόψει τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο σκορ (23-15) και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν τα σετ (25-17).

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς κεφάλι στο ματς (3-7), ενώ αργότερα έκανε και double score (6-12). Οι “πράσινοι” είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους και εμφανίστηκαν με άλλη εικόνα σε σχέση με αυτή στο 2ο σετ. Οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παίκτων του “τριφυλλιού” (14-22) και πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι, κλείνοντας το σετ με 17-25.

Ο Ολυμπιακός με γεμάτη ψυχολογία κατάφερε να μπει δυνατά στο 4ο σετ (2-6), αλλά ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε πήρε προβάδισμα δύο πόντων (8-6) και έκανε το ματς “θρίλερ”. Αργότερα, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν (8-8) και οι δύο “αιώνοι” πήγαιναν κοντά στο σκορ (14-13, 16-16, 20-20). Με δύο εύστοχες επιθέσεις από Φράγκο και Κόβαρ, οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ (22-20), όμως με πόντο του Στερν και άστοχη επίθεση από Φράγκο ο Ολυμπιακός έκανε το 22-22. Δύο λάθη των “ερυθρόλευκων” ήταν αρκετά για να κάνει ο Παναθηναϊκός το 24-23 και με χαμένο σερβίς του Τράβιτσα η ομάδα του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε (25-23).

Με άσο του Φράγκου ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο πόντων στον τάι μπρέικ (3-1), όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (4-4). Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (9-7) και να παραμείνουν έτσι μέχρι το τέλος, όπου πήραν το σετ με 15-12 και το 3ο League Cup της ιστορίας τους.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12)

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17
3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-11, 15-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (11/26 επ., 7 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Πετρέας 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (11/18 επ., 1 άσσος, 54% υπ. – 31% άριστες), Ερνάντεζ 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 54% υπ. – 23% άριστες), Μπάσης 3 (3 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Στερν 23 (21/39 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/2 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Ιντάλγκο 19 (15/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 13% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 48% υπ. – 12% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνι.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNC8xMi8yMS8yM18xMF82NDM3MjEzZTdhMjUyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT10M53S”,”uploadDate”:”2023-04-12T21:26:18.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crv3bcu19t7t”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}