Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-3: Μεγάλη νίκη για το «τριφύλλι» που έχει το αβαντάζ για την κατάκτηση του League Cup (vid)

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη» επί του Ολυμπιακού με 2-3 στα σετ, στο πλαίσιο του 1ου τελικού του League Cup «Νίκος Σαμαράς», και πλέον θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς της Μεγάλης Τετάρτης στο Μαρούσι, για να διατηρήσει τα σκήπτρα του.

Το παιχνίδι στου Ρέντη ήταν πραγματικό ντέρμπι της κλάσης των δύο “αιωνίων”, με τους “πράσινους” να παίρνουν το πρώτο προβάδισμα στα σετ. Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν άμεσα αντίδραση, αρχικά ισοφαρίζοντας, και μετέπειτα παίρνοντας εκείνοι το προβάδισμα, για να στείλουν το ματς στο tie-break οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Στο 5ο και τελευταίο σετ, το «τριφύλλι» έχτισε διαφορά από του δρόμου τα μισά και μετά, έφτασε σε πολλαπλά match point, και πήρε το πολύτιμο “διπλό”, που δίνει ξεκάθαρο αβαντάζ για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο 1ο σετ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εμφανώς καλύτερα την αναμέτρηση, δημιουργώντας φανερά προβλήματα στην υποδοχή των παικτών του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ενώ επιθετικά πετούσαν “φλόγες” (1-10). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, λίγο πάνω λίγο κάτω από τους 10 πόντους, με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκουν ανάσες από τα σερβίς του Ιντάλγκο, όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα. Η απόσταση μειώθηκε ελάχιστα, και έτσι οι “πράσινοι” έκλεισαν ιδανικά την πρώτη στροφή του αγώνα (17-25).

Στο 2ο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ζεστά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεπε να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά (8-5). Η διαφορά μειώθηκε περαιτέρω με οδηγό τον Ερνάντεζ, όμως οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ξανά τον τρόπο να απομακρυνθούν, βελτιώνοντας αισθητά την υποδοχή και τις σετ επιθέσεις, για να φτάσουν στην ισοφάριση των σετ (25-19).

Στο 3ο σετ, αν και οι “πράσινοι” είχαν καλύτερο ξεκίνημα, εν συνεχεία δημιουργήθηκαν προβλήματα στην υποδοχή τους από την αυξημένη πίεση των Πειραιωτών, και το αρχικό τους προβάδισμα έγινε… σκόνη στου δρόμου τα μισά (12-11). Η ισχνή διαφορά μεγάλωσε κι’ άλλο στην εξέλιξη του ματς, και με κινητήριους μοχλούς τους Τράβιτσα και Παγιένγκ η ανατροπή ολοκληρώθηκε (25-11).

Στο 4ο σετ το μομέντουμ άλλαξε και πάλι χέρια, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να βρίσκουν σημαντικές λύσεις στην άμυνα, ενώ βρήκαν ξανά τον καλό επιθετικό εαυτό τους, που τους οδήγησε σε ένα καθοριστικό σερί πόντων, για τη νέα ισοφάριση των σετ (15-25), στέλνοντας το ματς στο tie-break.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, αν και μέχρι τους πρώτους 15 πόντους το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο (7-8), η συνέχεια άνηκε εξ’ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, που κατέβασαν ρολά στο φιλέ και έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του, για να φύγουν από το «Μελίνα Μερκούρη» με το διπλό, που τους δίνει τον πρώτο λόγο για το τρόπαιο στον Άγιο Θωμά (10-15).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 1-10, 6-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-18, 25-21

4ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 15-25

5ο σετ: 5-4, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 16 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15) σε 126΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 11π. (6/10επ., 5 άσσοι), Στερν 19 (16/36επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/20επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 38%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (16/27επ., 3 άσσοι, 46%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 23%υπ., 14%αρ.), Ζουπάνι 2 (2/8επ.), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 80%υπ., 40%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 20π. (13/24επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 11 (4/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (0/1επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (8/15επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 21 (18/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 52%υπ., 39%αρ.), Μπάσης 2 (2 άσσοι).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8wOC8yMS8wN18yOV82NDMxZDc5MWVlYzZlLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M53S”,”uploadDate”:”2023-04-08T21:11:12.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crrofbhmqo01″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}