Άρης-ΠΑΟΚ 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά για τον «Δικέφαλο» σε ντέρμπι “θρίλερ”

Ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη, τον οποίο και κέρδισε στο tie-break, μετά από μια “μάχη” δύο ωρών στο κλειστό της Μίκρας, και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-4, 5-6) και το 7-8 έγινε 7-10 με τις ασπρόμαυρες να ανοίγουν τη διαφορά (9-14, 10-16) και μέχρι το 12-18 να ελέγχουν τον αγώνα. Η είσοδος της Αποστολίδου και τα σερβίς της έφεραν την ανατροπή με τον Άρη να πλησιάζει στον πόντο (17-18) και να προσπερνά με 22-21. Ωστόσο αυτός ήταν ο τελευταίος κιτρινόμαυρος πόντος με την Κρολ να παίρνει την αλλαγή και με τα δικά της σερβίς ο ΠΑΟΚ με σερί 0-4 πήρε το σετ.

Παρόμοιο σκηνικό είχαμε και στο 2ο σετ, αλλά με διαφορετικό νικητή. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με τα καλά σερβίς της Ηλιοπούλου να μετατρέψει εοτ 5-5 σε 5-10 και να διατηρήσει μια διαφορά 2-4 πόντων έως το 20-23. Εκεί χάθηκε κόντρα μπάλα κι ο Άρης ισοφάρισε 23-23, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τη Μερτέκη να σπαταλά την ευκαιρία (24-24 με άουτ επίθεση) και με νέο άουτ της Κρολ η γηπεδούχος ομάδα προσπέρασε στο σκορ για να διαμορφώσει το τελικό 26-24 η Μπέτσεβα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο 3ο σετ, αλλά αυτή τη φορά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό καθώς προηγήθηκε 0-4 κι στο 4-8 τα σερβις της Τερζόγλου δημιούργησαν τεράστιο πρόβλημα στον Άρη με το σκορ να ξεφεύγει στο 4-15 και ο ΠΑΟΚ να κάνει εύκολα το 1-2.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 4ο σετ, όπου οι κίτρινες ξέφυγαν νωρίς με 6-2 και συντηρούσαν τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 19-18 και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ωστόσο έχασε την κόντρα και δέχθηκε νέο σερί για το 23-18 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο tie-break, νικητής αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε καλύτερα, καθώς το 2-2 έγινε 2-5 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στο 4-8. Ο Άρης πλησίασε στους 2 (6-8), όμως άουτ της Μπέτσεβα έφερε και πάλι τον Δικέφαλο στο +4 (8-12) με την Κρολ να τελειώνει τον αγώνα στο 11-15.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Πασπάλα.