ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1: Οι “ασπρόμαυρες” με ανατροπή πήραν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play-off

Μια σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΚ, αφού επικράτησε με 3-1 σετ και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά το τέλος της κανονικής περιόδου της Volley League γυναικών.

Μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Άρη με 3-1 σετ, είναι πλέον σίγουρο ότι η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά το Μαρκόπουλο και σε περίπτωση πρόκρισης, το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-ΑΣΠ Θέτις.

Να σημειωθεί ότι, οι “ασπρόμαυρες” σταμάτησαν το εντυπωσιακό σερί της ΑΕΚ στις 20 νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο ντέρμπι των Δικεφάλων, όπου παιζόταν η πρωτιά της κανονικής περιόδου, οι ασπρόμαυρες παρατάχθηκαν χωρίς τις τραυματίες Βεργίδου, Στράντζαλη, Κάφρεϊ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν αρχικά οι “κιτρινόμαυρες”, όχι όμως μέχρι το φινάλε.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε νωρίς (2-6), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει (9-11), όμως Ένωση ξέφυγε ξανά (11-15). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες κάνοντας την δική τους αντεπίθεση έφτασαν το ματς στον πόντο (19-20).

Στο φινάλε του σετ, η Σίλβα, με επίθεση στη διαγώνιο έκανε το 0-1 με 23-25, βάζοντας μπροστά την ΑΕΚ

Στο 2ο σετ οι “κιτρινόμαυρες” πήραν προβάδισμα 8 πόντων (12-19), αλλά οι “ασπρόμαυρες” με ανατροπή, πέρασε μπροστά (20-19) και δείχνοντας ψυχραιμία στο φινάλε, έκανε το 1-1 με 25-21.

Ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία και ήταν μπροστά στο σκορ (8-6, 18-14). Προς το τέλος, η ομάδα του Φενόλιο βρέθηκε στο +6 (23-17) και μετά από άσο της Κλέπκου έκλεισε υπέρ του το σετ με 2-1 και 25-21, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες κρατούσαν το προβάδισμα από την αρχή (10-8). Κατά τη διάρκεια, οι Θεσσαλονικές βρέθηκαν στο +5 (16-11), αλλά η ΑΕΚ με τα σερβίς της Νίζετιχ πέρασε μπροστά (18-20). Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και με συγκέντρωση έκανε το 3-1 με 26-24.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 13-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 5-8, 9-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21
4ο σετ: 8-4, 16-11, 18-21, 26-24

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-21, 25-21, 26-24) σε 104′.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 5 (5/21 επ.), Μερτέκη 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.-24% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 13 (11/25 επ., 2 άσσους, 53% υπ.-44% άριστες), Μπλάνκο 15 (11/13 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-44% άριστη), Αρμουτσή 2 (2/3 επ,.), Λιάγκη 8 (6/22 επ., 2 άσσους).

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (5/25 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-35% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 24 (24/41 επ.), Κουλίκοβα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 41% υπ.- 32% άριστες), Διάλλα, Ξηντάρα, Βλαχάκη 3 (3/6 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Ξανθοπούλου.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Σιδηράς, Επόπτες: Σταυρίδης, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.