ΟΦΗ-Πήγασος Πολίχνης 3-0: Νίκησαν και παρέμειναν “ζωντανοί” στα play-out οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Πήγασου στην Κρήτη με 3-0 σετ και στο πλαίσιο των play-out της Volley League ανδρών. Επίσημη “πρώτη” για τον Νίκο Αντωνιάδη στον πάγκο του ΟΦΗ, μετά και την απομάκρυνση του Κώστα Δεληκώστα.

Με αυτή τη νίκη οι Κρητικοί κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή, ενώ η ομάδα της Πολίχνης δεν μπόρεσε να πάρει τους 2 βαθμούς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του.

Ο ΟΦΗ θα προσπαθήσει να κάνει το απόλυτο στα 4 ματς που του απομένουν ώστε να προλάβει έστω και τον Άθλο Ορεστιάδας, ενώ ο Πήγασος μαθηματικά δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή του. χρειάζεται 2 βαθμούς σε 4 αγώνες.

Τον Αριστοτέλη Σκύδρας υποδέχονται οι Κρητικοί την επόμενη αγωνιστική, με τον Άθλο Ορεστιάδας στην Πολίχνη τίθεται αντιμέτωπος ο Πήγασος που δεν κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Στο παιχνίδι με τον Πήγασο, ο ΟΦΗ ήταν συντριπτικά καλύτερος, σε όλους τους τομείς, από τον αντίπαλο του.

Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Αντωνιάδη ήταν εντυπωσιακή με κυριαρχία σε σερβίς, μπλοκ και κόντρα επίθεση. Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πάλεψαν πόντο-πόντο και ο αγώνας κρίθηκε 27-25 με επίθεση του Τζιουμάκα και μπλοκ του Βαϊόπουλου στον Σακόγλου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-12, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-17
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 27-25

* Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 6 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 0 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-17, 27-25) σε 74΄.

ΟΦΗ (Νίκος Αντωνιάδης): Σικούκου 14π. (12/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 10%αρ.), Αντάμι 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βαϊόπουλος 10 (5/7επ., 5 μπλοκ), Μπλούμπεργκς 7 (6/6επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 9 (9/12επ., 85%υπ., 46%αρ.), Τζιουμάκας 19 (15/23επ., 4 άσσοι) / Τσαδήμας (λ. – 88%υπ., 12%αρ.), Μπαρντακτζιάν 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αραμπόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μπαρέτο Πένα 3π. (3/8επ., 73%υπ., 33%αρ.), Μαυροβουνιώτης 9 (8/19επ., 54%υπ., 33%αρ.), Μίλης 10 (10/17επ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 άσσος), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Κανέλλος 5 (5/7επ.) / Μπουράκης (λ.- 62%υπ., 15%αρ.), Μπερκάντ, Πετσιάς, 1 (1 άσσος), Σακόγλου 1 (1/7επ.), Κεσεσίδης, Χήρας, Μπουράκης (λ. – 62%υπ., 15%αρ.).

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Ξυδάκης, Συκάς, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.