ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 3-1: Νίκη με ανατροπή για τους “ασπρόμαυρους” και τώρα… Ολυμπιακός (vid)

Στον τέταρτο συνεχόμενο τελικό των τελευταίων ισάριθμων διοργανώσεων προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό του Final-4 Κυπέλλου.

Παρόλο που ο «Δικέφαλος» έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Αξίζει να αναφερθεί πως αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μιλενκόσκι, καθώς οι Θεσσαλονικείς έχουν κάνει το 2-0 κόντρα στους «πράσινους» στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος.

Στον αυριανό τελικό (1/4, 21:30) ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, που επικράτησε νωρίτερα με 3-0 σετ του Μίλωνα στον άλλον ημιτελικό, σε μια προσπάθεια να διατηρήσει τον τίτλο του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων (3-1), όμως ο Παναθηναϊκός με γρήγορους κερδισμένους πόντους ισοφάρισε (3-3). Οι “πράσινοι” κατάφεραν να κάνουν ανατροπή και να πάνε στο +2 (5-7), όμως οι “ασπρόμαυροι” με συγκέντρωση και άσο του Βάν Ντε Ντρις πέρασαν μπροστά (11-10). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (12-12, 14-14, 17-17), μέχρι που ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με +3 (20-17), αλλά οι “πράσινοι” ισοφάρισαν ξανά (20-20). Οι τελευταίοι πόντοι του ματς εξελίχθηκαν σε “θρίλερ” (24-24, 25-25) με τον τελικό νικητή να είναι ο Παναθηναϊκός με 27-25.

Στο 2ο σετ αν και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0, ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να φέρει το ματς στα ίσα με άσο του Ερνάντεζ (3-3). Με ένα σερί 3-0 οι “ασπρόμαυροι” πήραν προβάδισμα τριών πόντων (7-4) και στη συνέχεια κράτησαν τη διαφορά (13-8), που “έχτισαν” (16-9). Με τον Βαν Ντε Ντρις να είναι σε εξαιρετική φόρμα ο ΠΑΟΚ πήγε στο +9 (19-10) και κράτησε το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος ισοφαρίζοντας σε 1-1 (25-17).

Στο 3ο σετ, οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (6-1) και παρέμειναν μπροστά (13-7, 16-9). Η συνέχεια ήταν ανάλογη χωρίς να αλλάζει κάτι δραματικά στο σκορ (21-16) και έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-20 και έκανε την ανατροπή για το 2-1.

Πόντο-πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο 4ο σετ (4-4, 6-6) και συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 10-9. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0, πέρασε μπροστά, ανεβάζοντας στο +2 (10-12). Κατά τη διάρκεια, οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν πάρουν προβάδισμα (17-16) και παρόλο που ισοφαρίστηκαν ξανά (18-18), δείχνοντας ψυχραιμία στις κρίσιμες φάσεις, πέρασε ξανά μπροστά και κατάφερε να πάρει και το τέταρτο σετ με 25-22.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-27
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-6, 14-16, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-22) σε 119′

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (7/18 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 39% άριστες), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ράπτης 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 14% άριστες), Σκρεντάου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 29 (22/44 επ., 3 ασσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. – 22% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μούχλιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 48% άριστες), Πετρέας 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 28% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/42 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 52% υπ. – 26% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ., 33% υπ. – 17% άριστες).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματείες: Θεοδωρίδου, Καπουράνη.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟΚ – ΠΑΟ 3-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8zMS8yMC8zNF8zMl82NDI3NDNkODQxMjU5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M19S”,”uploadDate”:”2023-03-31T20:38:01.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-crkus8y07ikh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}