ΑΕΚ-Άρης 3-0: Εύκολο απόγευμα για την Ένωση, παραμένει στο -2 από την κορυφή

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 3-0 σετ στο “Απόστολος Κόντος” για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volley Legue γυναικών.

Έτσι, οι “κιτρινόμαυρες” πλησίασαν ξανά στους δύο βαθμούς τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, τον οποίο αντιμετωπίζουν την τελευταία αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη.

Η Ένωση είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη να προσπαθεί να πιέσει στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, αλλά οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έβρισκαν τις λύσεις και με τοπ σκόρερ τις Γκιζέλ Σίλβα, Ροσίρ Καλντερόν που πέτυχαν από 15 πόντους έφτασε στο τρίποντο μετά από 71 λεπτά.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά στο ματς και παρά το γεγονός πως δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας από την αρχή του πρώτου σετ, τελικά ξέφυγαν με (17-12, 21-16) και έκαναν το 1-0 με 25-18.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το 2ο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ (1-3, 4-5), όμως η Ένωση με ένα σερί 8-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (12-5). Οι Θεσσαλονικείς δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 13-11, αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ να καλέσει γρήγορο τάιμ άουτ. Η διακοπή βοήθησε τις “κιτρινόμαυρες” που πήραν ξανά διαφορά (20-15) και στο τέλος κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Στο 3ο σετ, η ομάδα του Οτσάλ πήρε ξανά προβάδισμα εφτά πόντων (12-5) και στη συνέχεια διαχειρίστηκε άψογα την υπεροχή της, φτάνοντας στη νίκη με 25-21 και στο 3-0.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-21) σε 71′

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 10 (8/21 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 31% άριστες), Καλαντάτζε 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/1 επ.), Καλντερόν 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σίλβα 15 (11/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουλίκοβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ. – 30% άριστες), Διάλλα.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 2 (2/2 επ.), Απλαδά 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούμπα 11 (10/39 επ., 1 άσσος), Σίλβα 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 19% άριστες), Μπέτσεβα 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 24% άριστες) / Κακουράτου (λ, 74% υπ. – 42% άριστες), Κεραμιτσοπούλου 1 (1 άσσος), Καϊσέδο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Κολλάρου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Ταλάρου.