Κηφισιά-Φοίνικας 1-3: Ισοφάρισαν οι Συριανοί – Θρίλερ για την έξοδο στην Ευρώπη

Μεγάλο “διπλό” πήρε ο Φοίνικας Σύρου κόντρα στην Κηφισιά στο Ζηρίνειο, αφού νίκησε με 3-1 σετ και ισοφάρισε την σειρά των play-off της Volley League ανδρών για την 5η θέση που “οδηγεί” στην Ευρώπη.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους την Πέμπτη (30/3) στη Σύρο, όπου η νικήτρια του αγώνα θα πάρει την 5η θέση και την έξοδο στην Ευρώπη.

Να σημειωθεί ότι, με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας κατάφερε επιτέλους να σπάσει το ρόδι απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων, αφού είχε τρεις ήττες τη φετινή περίοδο.

Η ομάδα του Σένισιτς, πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση από το 2ο σετ και μετά, όπου με όπλο το μπλοκ (16) και το σερβίς (11 άσσοι) έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση των τριών επόμενων σετ και στη νίκη ισοφάρισης.

Κορυφαίοι από τους Συριανούς ήταν οι Ιερεζουέλο, Τζούριτς και Μιχάλοβιτς και για την Κηφισιά ξεχώρισαν οι Ρικάρντο και Μορέιρα.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 13-25, 17-25, 14-25)

Διακύμανση:

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κ. Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής, Οκοσάνοβιτς 11 (10/27 επ., 1 άσσος), Τσέιβερς 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-30% αρ.), Ρικάρντο 14 (10/24, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ.-26% αρ.), Σπηλιώτης 1 (1/2 επ.), Μορέιρα 10 (5/9 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Κοσμάς (λ-50% υπ.-6% αρ.), Κοντοστάθης (λ-42% υπ.-25% αρ.), Ρουσσόπουλος, Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.), Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος 2 (2/5 επ.).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλ. Σένισιτς): Ιερεζουέλο 9 (2/3 επ., 2 άσσους, 5 μπλοκ), Μιχάλοβιτς 21 (19/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φρομ 13 (10/17 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 75% υπ.-25% αρ.), Κλίνκενμπεργκ 2 (0/2 επ., 2 άσσους, 60% υπ.-40% αρ.), Τζούριτς 14 (5/13 επ., 4 άσσους, 5 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ-64% υπ.-36% αρ.), Ρουμελιωτάκης 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ.-19% αρ.), Παλαιολόγος.

Διαιτητές: Κουτσούλας-Μουλά Λ.