Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 3-0: Στην κορυφή της Ευρώπης για 3η φορά οι «ερυθρόλευκοι»

Κατέκτησε το 3ο του ευρωπαϊκό στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε με 3-0 της Μακάμπι και σήκωσε το Challenge Cup μέσα στην «καυτή» ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός πριν από 10 ημέρες στο Τελ Αβίβ έκανε το πρώτο βήμα για το τρόπαιο όταν υποχρέωσε τη Μακάμπι στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στο φετινό Challenge Cup επικρατώντας με 3-0 στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού γέμισαν ασφυκτικά κάθε γωνιά του κλειστού δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Το ΣΕΦ έχει αποδειχθεί γούρικο για τους Πειραιώτες, αφού εκεί έχουν κατακτήσει τα υπόλοιπα δύο Ευρωπαϊκά Κύπελλα της ιστορίας τους (1996, 2005 οι δύο προηγούμενοι σε Κύπελλο Κυπελλούχων και Top Teams Cup).

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο πασαδόρος και αρχηγός των «ερυθρολεύκων» Ντράγκαν Τράβιτσα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα μαζί στο σκορ, όμως η Μακάμπι έκανα γρήγορα το +2 (1-3). Οι «ερυθρόλευκοι» στους πρώτους πόντους είχαν αρκετά χαμένα σερβίς και δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα τους με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να είναι σταθερά μπροστά (5-9). Αργότερα, οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι διόρθωσαν τα λάθη τους και έφεραν ξανά σε ισοπαλία το σετ (10-10), ενώ πήραν και προβάδισμα δύο πόντων (12-10). Ο Ολυμπιακός με «όπλο» το μπλοκ του και τις οργανωμένες επιθέσεις κράτησε μια πολύ καλή απόσταση «ασφαλείας» (22-16) και πήρε το σετ με 25-16.

Οι Πειραιώτες στο 2ο σετ ξεκίνησαν με ένα σερί 3-0, όμως η Μακάμπι κατάφερε να  ισοφαρίσει με άσο του Σαφόνοφ (4-4). Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (8-8). Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα για το 11-13, όμως ο Ολυμπιακός μάζεψε εκ νέου το σκορ και ισοφάρισε με μονό μπλοκ του Γκουσταβάο (13-13). Κατά τη διάρκεια, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (20-16) και το κράτησαν μέχρι το τέλος ολοκληρώνοντας το σετ με 25-21, Έτσι πήραν γρήγορα τα δύο σετ που ήθελαν και κατέκτησαν το 3ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας τους.

Το 3ο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Σε αυτό Ολυμπιακός και Μακάμπι ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι πήραν αμέσως προβάδισμα (10-6). Οι Ισραηλινοί που έπαιζαν χωρίς ψυχολογία, έκαναν πολλά λάθη με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν τη διαφορά στο +9 (21-12) και αργότερα να παίρνουν και την «καθαρή» νίκη με 3-0, κλείνοντας το τελευταίο σετ με 25-16.