Παναθηναϊκός-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1: Κλείδωσε την τρίτη θέση το “τριφύλλι”

Νίκη με ανατροπή στα σετ για τον Παναθηναϊκό επί του Αριστοτέλη Σκύδρας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών, με την οποία το “τριφύλλι” κλειδώνει την 3η θέση της βαθμολογίας, με μία μόλις αγωνιστική να απομένει για το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στο 1ο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε καλύτερα στο τάραφλεξ του Αγίου Θωμά, και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ, καθώς από νωρίς έχτισε διαφορά απέναντι στο “τριφύλλι”, και τη διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης στροφής του αγώνα (7-10, 10-16).

Οι “πράσινοι” είχαν φανερά προβλήματα στην υποδοχή τους, που εκμεταλλεύονταν οι παίκτες του Αριστοτέλη, και δίκαια έκαναν το 0-1 στα σετ (12-25).

Στο 2ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης, και να μην επιτρέπουν στους ουραγούς της βαθμολογίας να πάρουν κεφάλι στο σκορ ξανά, έχοντας ως κύριο όπλο τα δυνατά χτυπήματα από τη γραμμή του σερβίς, αλλά και τη βελτίωση στην πρώτη μπάλα (14-10, 20-12).

Το “τριφύλλι”, έπειτα από σωστή διαχείριση του προβαδίσματος, κατάφερε να μην απειληθεί και να φτάσει στην ισοφάριση των σετ, “σβήνοντας” κάπως έτσι το νωθρό ξεκίνημα στην αναμέτρηση (25-14).

Στο 3ο σετ, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές ξανά, και ήταν κοντά στο σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός, έχοντας ηρεμήσει στην υποδοχή του, αλλά και βρίσκοντας σημαντικά και εύστοχα χτυπήματα στην “καρδιά” της άμυνας του Αριστοτέλη, κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, και να απέχει ένα βήμα από τη νίκη (25-19).

Στην οποία και έφτασε, μιας και στην 4η και τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ερνάντεζ, απέκτησαν άμεσα απόσταση ασφαλείας, και με “οδηγό” τα πολλά κερδισμένα μπλοκ – άουτ, αλλά και το διαρκώς καλό σερβίς, ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις αγωνιστικές τους προσπάθειες στο Μαρούσι (25-11).