Άρης-Ολυμπιακός 3-2: Ανατροπή στην ανατροπή και νίκη για τις “κιτρινόμαυρες” στη ματσάρα της Μίκρας

Την εντός έδρας νίκη με 3-2 σετ πανηγύρισε ο Άρης στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 18η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, σε ματς που κράτησε πάνω από 2 ώρες, και με τις “ερυθρόλευκες” να παίζουν 2ο διαδοχικό super-tie break.

Στο 1ο σετ, οι “κιτρινόμαυρες”, με βασικό τους όπλο τα σερβίς της Τάνη, έκαναν το εις βάρος τους 7-6, σε 10-6, και παρόλο που οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 10-9, οι γηπεδούχες ξέφυγαν και πάλι στο σκορ, με 14-9. Με άψογη διατήρηση της απόστασης, οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το σετ με ασφάλεια, και έκαναν το πρώτο βήμα για τη νίκη (25-18).

Στο 2ο σετ, και πάλι μέχρι τα μέσα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως ο Άρης κατάφερε και πάλι να πάρει μια σημαντική διαφορά (14-11, 18-14), την οποία και διατήρησε μέχρι το 22-18. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Μιτσέλι επέστρεψαν δυναμικά στο τάραφλεξ, με τα σερβίς της Γιώτα και το καλό μπόκ στην Τσούμπα (22-23), για να φτάσουμε στο 25-25, όπου το άουτ τη Τσούμπα και κακή υποδοχή της Μπέτσεβα έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό.

Στο 3ο σετ, ο Άρης και πάλι ξεκίνησε καλύτερα κι έφτασε να προηγηθεί με 11-8. Ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και έτρεξε ένα καθοριστικό για το σετ σερί (0-8), με πολλά συνεχόμενα μπλοκ. Η Σάλας στο σερβίς έδωσε πολύτιμους πόντους, για να προηγηθεί η φιλοξενούμενη ομάδα με 8-16 και να φτάσει εύκολα στο 18-25.

Στο 4ο σετ υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ισορροπία, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να μπορεί (18-18), το οποίο μετατράπηκε σε 23-18 με τα σερβίς της Τάνη και τις κακές υποδοχές της Σάλας που έστειλαν το ματς ξανά στο super tie-break (25-19).

Εκεί, ο Άρης προηγήθηκε με 3-1, αλλά ένα επιμέρους σκορ 1-6 έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (4-7) το οποίο διατήρησε μέχρι το 7-10. Οι γηπεδούχες με νέο δικό τους σερί πήραν προβάδισμα (11-10), με τον Ολυμπιακό να προσπερνά ξανά στη συνέχεια (11-12).

Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος των “ερυθρόλευκων”, καθώς το χαμένο σερβίς της Γουίντερς, η κόντρα επίθεση της Τσούμπα, το μπλοκ της Μπέτσεβα στη Γενιτσαρίδη και άσος της Τάνη διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τον Άρη να παίρνει μια πολύ σημαντική (βαθμολογικά) νίκη (15-12).

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Σιδηράς, Αλεξίου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.