ΑΟΠ Κηφισιά-Ολυμπιακός 1-3: Ανατροπή και “ερυθρόλευκο” διπλό στο Ζηρίνειο

Την πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στην έδρα του ΑΟΠ Κηφισιάς με 1-3 σετ, για την 16η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, με την οποία διατηρεί την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του (ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό), όντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός όφειλε να κάνει συντήρηση δυνάμεων, καθώς σε μία εβδομάδα ακριβώς είναι προγραμματισμένη η πρώτη συνάντηση του με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο των δύο τελικών του Challenge Cup.

Στο 1ο σετ του αγώνα είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, όμως οι “κανονιές” του Οκοσάνοβιτς από τα 9 μέτρα “πλήγωσαν” την υποδοχή των “ερυθρόλευκων”, και με τρεις άσσους του Σέρβου οι «κυανόλευκοι» πήραν προβάδισμα (8-3).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, και με δύο άσσους του Παγιένκ πλησίασαν σε απόσταση “αναπνοής” (8-7), όμως η γηπεδούχος ομάδα, με οδηγούς τους Μαϊκόν και Ρικάρντο, πήγε ξανά στο +4, (12-8).

Και πάλι η ομάδα του Πειραιά έβγαλε αντίδραση και με εντυπωσιακό μπλοκ του Λινάρδου, αλλά και στη συνέχεια το άουτ του Οκοσάνοβιτς, “ροκάνισε” τη διαφορά (13-12). Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Παγιένκ και ο άσσος του Στερν έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (15-14).

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν, με την Κηφισιά να μπαίνει ξανά μπροστά στο σκορ με 19-17, με κόντρα του Μαικόν και έξυπνο πλασέ του Ρουσόπουλου, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός με τον Στερν στο σερβίς προσπέρασε 23-22. Η Κηφισιά όμως ήταν αυτή που έφτασε σε σετ ball (24-23) με μπλοκ του Μαικόν και με την πρώτη της απόπειρα πήρε το σετ (25-23) με νέο μπλοκ του Οκοσάνοιβτς.

Στο 2ο σετ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, και με διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο προηγήθηκαν (6-4), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους (11-6), με την Κηφισιά να κάνει λάθη στην επίθεση. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν την υπεροχή φτάνοντας στο 14-8, ενώ στη συνέχεια οι δύο προπονητές δέχθηκαν κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, με το σκορ να πηγαίνει στο 15-9.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί των κερδισμένων πόντων του, έφτασε σε double σκορ (24-12) με «όπλα» το σερβίς και το μπλοκ και πήρε το σετ με 25-15, εκμεταλλευόμενος κυρίως την τέταρτη ευκαιρία του, με τον Στέρν να κερδίζει μπλοκ άουτ.

Στο 3ο σετ, το πλασέ του Τσέιβερς και το άουτ του Στερν έβαλαν την Κηφισιά νωρίς μπροστά με 5-3 , τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει γρήγορα 7-7 με μπλοκ του Παγιένκ, αλλά και να προσπερνά (15-8) με 5(!) άσσους του Ιντάλγκο.

Η Κηφισιά βγήκε από τα “σχοινιά”, μείωσε στη συνέχεια (21-17) με τον Τσέιβερς, όμως ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε και πήρε το σετ 25-18 μετά από λάθος του Αμερικανού ακραίου των γηπεδούχων, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Στο 4ο και τελευταίο σετ, το ματς έγινε ακόμα πιο… ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στα πρώτα λεπτά (7-5) και την Κηφισιά να ισοφαρίζει (9-9) με τον Οκοσάνοβιτς. Για ακόμα μία φορά το σερβίς του Ιντάλγκο ήταν πολύ δύσκολος “αντίπαλος” για τους γηπεδούχους, με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν το προβάδισμα (11-9), ο Οκοσάνοβιτς όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα, ισοφαρίζοντας σε 11-11.

Στην εξέλιξη του σετ, οι δύο ομάδες κράτησαν το side out και έφτασαν μαζί μέχρι το 15-15, στη συνέχεια όμως, η τρομερή άμυνα του Κοντοστάθη και το μπλοκ του Τσέιβερς, καθώς και το άουτ του Παγιένκ έφεραν την Κηφισιά στο 17-15, ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο, με το ματς να δείνει την εικόνα πως θα πάει στο super tie-break.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας (17-17), ενώ λίγο αργότερα με νέο άσσο του Ιντάλγκο ανέκτησε τα “ηνία” (19-18). Το φινάλε του σετ ήταν «θρίλερ» με την Κηφισιά να μπαίνει μπροστά 22-21 με μπλοκ του Ρικάρντο και να φτάνει σε σετ ball (24-23) με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οκοσάνοβιτς.

Ο Ολυμπιακός με τον καθοριστικό Ιντάλγκο ισοφάρισε 24-24, ο διαγώνιος του έφτασε σε ματς ball (25-24) ο Οκοσάνοβιτς κράτησε την Κηφισιά “ζωντανή” (25-25), αλλά ξανά ο Γερμανός έδωσε νέο ματς ball στον Ολυμπιακό 26-25, το οποίο και αξιοποιήθηκε, για να έρθει η νίκη με 1-3 στα σετ (25-27).

Διαιτητές: Ονόπας, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.