Αιγάλεω-ΑΕΚ 1-3: Με «κιτρινόμαυρη» ανατροπή

Με ανατροπή ήρθε η 17η συνεχόμενη νίκη της Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στο Αιγάλεω του τοπικού Α.Ο. με 3-1 σετ.

Η Ένωση παρέμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Π.Α.Ο.Κ., ενώ το «Σίτι» έμεινε στους 11 βαθμούς και στο -2 από την 10η Λαμία.

Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι και με πίεση από το σερβίς (4 άσσοι με 1 λάθος) έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-08, με την Πιρβ να τελειώνει το σετ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ η Α.Ε.Κ. αντέδρασε, η Καλντερόν ξεκίνησε βασική το σετ (στο πρώτο μπήκε ως αλλαγή) και με πρωταγωνίστρια την Σίλβα έγινε το 13-25.

Στο τρίτο σετ το 8-16 έγινε 17-17 με το Αιγάλεω να δυσκολεύει την υποδοχή της Ένωσης, κυρίως με τα σερβίς της Πετοβάρι και με την Σάντρικ πάνω στο φιλέ να κάνει ζημιά ήρθε η ισοφάριση. Η Α.Ε.Κ. πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, για να τελειώσει με άσσο το σετ η Νίζετιχ για το 22-25.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ, με μπλοκ της Κουλίκοβα έγινε το 18-22, με την Καλντερόν λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 21-25 για το τελικό 1-3 σετ.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Τσεκούρας, Μουζακίτη, Γραμματεία: Καπουράνη.