Κηφισιά-ΠΑΟΚ 0-3: Καθαρή νίκη στο Ζηρίνειο και πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου για τον «Δικέφαλο»

Την εκτός έδρας νίκη με 0-3 στα σετ πήρε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς στο κλειστό στο Ζηρίνειο, στα πλαίσια του 2ου χρονικά προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, και έκλεισε θέση για το Final-4 της διοργάνωσης, ώστε ν υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε αρκετά δυναμικά στο τάραφλεξ, δημιουργώντας με το σερβίς του προβλήματα στη γηπεδούχο ομάδα, χτίζοντας μάλιστα από νωρίς τη διαφορά, έπειτα από τριπλό μπλοκ πάνω στον Τσέιβερς, αλλά και άσσο του Βαν Ντε Ντρις (5-1). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν προσωρινά τα ποσοστά τους στο side out βρίσκοντας πόντους από τους Οκοσάνοβις και Ρικάρντο, όμως στην εξέλιξη του σετ ο «κεραυνός» του Ουόλς από τα 9 μέτρα έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5 (9-4).

Η Κηφισιά δεν επέτρεπε στους “ασπρόμαυρους” να ξεφύγουν περαιτέρω στο σκορ, έπειτα από κάποια λάθη της αντίπαλης υποδοχής, αλλά και άσους του Σπηλιώτη, όμως η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα, προς τα τέλη της πρώτης στροφής του αγώνα (18-22). Οι Θεσσαλονικείς όμως, κατάφεραν να “θωρακίσουν” την άμυνά τους, χάρισαν μόνο έναν ακόμα πόντο στους Κηφισιώτες, και με μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις κατέκτησαν το πρώτο σετ (19-25).

Στο 2ο σετ, το ματς έγινε ντέρμπι, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα ισχνό αλλά διαρκές προβάδισμα επί του ΠΑΟΚ, και διεκδικούσαν επί ίσοις όροις την ισοφάριση (10-9).

Η διαφορά παρέμενε μικρή μέχρι και τα μέσα του σετ, με τον ΠΑΟΚ να σώζει σε τρεις περιπτώσεις την ισοφάριση, και να στέλνει το ματς σε μίνι-παράταση, φτάνοντας εν τέλει πρώτος στους δύο πόντους διαφορά (27-29), για το 2-0, απέχοντας πλέον ένα βήμα μακριά από τα ημιτελικά.

Στο 3ο σετ, οι ισορροπίες παρέμειναν απόλυτα μοιρασμένες στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν αρκετές φορές σε ισόπαλα σκορ, γεγονός που έκανε την εξέλιξη της αναμέτρησης ακόμα πιο αμφίρροπη (13-13). Ο ΠΑΟΚ βρήκε σερί με τρεις διαδοχικούς κερδισμένους πόντους (13-16), όμως η Κηφισιά δεν κατέθετε τα όπλα και βρήκε νέα ισοφάριση, με οδηγό της τις άμυνες του Ρουσόπουλου.

Στη συνέχεια ο Ράπτης έδωσε ξανά στην ομάδα του αέρα δύο πόντων (17-19), ενώ λίγο αργότερα ξανά ο Βαν Ντε Ντρις “μίλησε” την κρίσιμη ώρα, για να αυξηθεί ακόμα πιο πολύ η απόσταση (18-22). Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά 25-19 με μπλοκ του Σκρεντάου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.