Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 1-3: Ερυθρόλευκη ανατροπή με “σούπερ” Ιντάλγκο και πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου

Την πρόκριση για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών πήρε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 1-3 στα σετ του Φοίνικα Σύρου, στο πλαίσιο του πρώτου χρονικά προημιτελικού.

Οι “ερυθρόλευκοι”, παρότι βρέθηκαν πίσω με ένα σετ, κατάφεραν να φέρουν ανάποδα τις ισορροπίες του ματς, κατακτώντας τρία σερί σετ, και να πάρουν τη νίκη στο Κυκλαδίτικο νησί.

Έτσι, έδωσαν συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματά τους, μετά την πρόκριση επί του Παναθηναϊκού στον τελικό του Challenge Cup, αλλά και τη νίκη στο Μελίνα Μερκούρη κόντρα στους “πράσινους” για τη Volley League Ανδρών.

Στο 1ο σετ, οι νησιώτες μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ, και διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (από έναν έως και τέσσερις πόντους σταδιακά), μέχρι και τα μέσα της πρώτης στροφής του αγώνα. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ προς τα τέλη του πρώτου σετ, με τον Στερν όμως να φέρνει το ματς στον πόντο, έπειτα από μπλοκ (20-19).

Ο ίδιος με άστοχη επίθεση έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων στους παίκτες του Φοίνικα, αλλά με καλή άμυνα του Κουμεντάκη, αλλά και νέο άσο του Στερν, το σκορ έφτασε στην ισοπαλία (21-21). Ένα καλό μπλοκ του Τζούριτς, δύο βεβιασμένα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά και το νικητήριο μπλοκ του Παπαλεξίου στον Κουμεντάκη, έδωσε στην Κυκλαδίτικη ομάδα το αρχικό προβάδισμα στο σετ, με τις εξέδρες να δίνουν τεράστια ώθηση στους παίκτες.

Στο 2ο σετ, ο Φοίνικας διατήρησε την απόδοσή του στα ύψη, και κρατούσε εκ νέου μικρό αλλά σταθερό αβαντάζ τριών πόντων (18-15, 20-17), αλλά η τριάδα Παγιένγκ, Κουμεντάκης και Ιντάλγκο μίλησε την ώρα που η μπάλα “έκαιγε”, και οδήγησαν στην ανατροπή του σκορ την ομάδα τους (21-24).

Ο εκ των κορυφαίων των νησιωτών, Ιερεζουέλο, μείωσε προσωρινά σε 22-24, όμως από ένα χαμένο σερβίς του ίδιου, έπειτα από απόφαση και του video, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στα σετ, και σίγουρα ανέκτησε το μομέντουμ ενόψει της συνέχειας της αναμέτρησης.

Στο 3ο σετ, τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως και στο προγενέστερο. Αρχικά οι ισορροπίες ήταν μοιρασμένες, οι γηπεδούχοι, στα μέσα του τρίτου μέρους του αγώνα είχαν ένα μικρό προβάδισμα (18-15), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, με κορυφαίους τους Παγιένγκ και Στερν, με τις σπουδαίες άμυνες, αλλά και τα σημαντικά-δυνατά χτυπήματα, αντίστοιχα (23-23).

Ο Μιχάλοβιτς ήταν ο μοιραίος για τον Φοίνικα, που αστόχησε σε μία πολύ κομβική επίθεση (23-24), για να ακολουθήσει ο επιτυχημένος άσος του Τράβιτσα, που έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες, για να απέχουν ένα ακόμα βήμα μακριά από το Final-4 του θεσμού.

Στο 4ο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε για πρώτη φορά καλύτερα και πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σε σύγκριση με τα προηγούμενα τρία, και διατηρούσε αυτός ένα ισχνό προβάδισμα, μέχρι και προς το φινάλε της αναμέτρησης (21-23).

Από δύο λάθη των Στερν και Ιντάλγκο ο Φοίνικας έφτασε στην ισοφάριση (23-23), ο Κουμεντάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως ο Φρομ ισοφάρισε για την ομάδα της Σύρου, στέλνοντας το ματς σε μίνι-παράταση.

Αυτή, βέβαια, δεν κράτησε και πολύ, μιας και το μπλοκ του Τράβιτσα στον Ρουμελιωτάκη, αλλά και το εύστοχο καρφί του Κουμεντάκη, έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό, και παράλληλα την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, όντας μέσα και στους 4(!) φετινούς στόχους (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, League Cup και Challenge Cup).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.