Volley League Ανδρών: Με νίκη του Πήγασου έκλεισε η 15η αγωνιστική – Το πανόραμα

Οι αγώνες της 15ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών ολοκληρώθηκαν με την αναμέτρηση Πήγασος Πολίχνης-Αριστοτέλης Σκύδρας την Κυριακή (19/2).

Η ομάδα της Πολίχνης επικράτησε του Αριστοτέλη με 3-2 και διατήρησε την 7η θέση ανεβαίνοντας στους 15 βαθμούς, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στη τελευταία θέση με 4.

Η “αυλαία” της αγωνιστικής άνοιξε το Σάββατο (18/2) με τον Φοίνικα Σύρου να πανηγυρίζει την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα η οποία μάλιστα λαμβάνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις μετά την ήττα του Μίλωνα από τον ΠΑΟΚ με 3-0, ο οποίος κράτησε τη 2η θέση. Η ομάδα της Σύρου επικράτησε εύκολα 3-0 τον ΟΦΗ και πλησίασε στον -1 βαθμό τον Μίλωνα που βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, ο Άθλος Ορεστιάδας παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-2 σετ και πήρε δύο βαθμούς χρυσάφι στην προσπάθεια παραμονής στη Volley League. Παράλληλα επανέλαβε τη νίκη που είχε πετύχει στο Ζηρίνειο και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, έκλεισαν τα παιχνίδια της αγωνιστικής του Σαββάτου με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 3-2, να κάνουν μεγάλο βήμα πρωτιάς και να αφήνουν πίσω τους “πράσινους” αναφορικά με την διεκδίκηση της 2ης θέσης.