Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2: “Ερυθρόλευκη” επικράτηση στο tie-break σε ντέρμπι “θρίλερ”

Με την ψυχολογία να είναι ανεβασμένη μετά την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα ακόμα ντέρμπι “αιωνίων”, αφού νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 στο “Μελίνα Μερκούρη” του Ρέντη, για τη 15η αγωνιστική της Volley League ανδρών και έσπασε το σερί 6-0 του “τριφυλλιού” στους αγώνες πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκοι” με αυτή τη νίκη ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά τους στην κορυφή έχοντας 40 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 36 και τον Παναθηναϊκό να συμπληρώνει την τριάδα με 31. Οι “πράσινοι” έφτασαν κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή από το 2-0, κάνοντας το ντέρμπι… θρίλερ, όμως δεν είχαν την ίδια ψυχραιμία και στο tie-break για να τα καταφέρουν.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Ιντάλγκο με 19 πόντους, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο συμπατριώτης του Ερνατζέζ σημείωσε 25.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 3-3, αφού σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων (5-3). Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Γκουσταβάο και Ιντάλγκο οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν τη διαφορά στο +5 (9-5) και κράτησαν την απόσταση “ασφαλείας” (14-9). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει για το 15-15 και με άσο του Ερνάντεζ προσπέρασε (14-15). Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκαναν πολλά λάθη στους τελευταίους πόντους και έδωσαν την ευκαιρία στους “πράσινους” να είναι μπροστά στο σκορ (21-22), όμως συγκεντρώθηκαν αμέσως και πήραν το σετ με 25-23, ανοίγοντας το σκορ υπέρ τους, 1-0.

Στο 2ο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πρώτος μπροστά στο σκορ (1-3), όμως ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενους άσους του Παγένγκ ισοφάρισε για το 6-6 και από εκείνο το σημείο, οι δύο “αιώνιοι” πήγαιναν πόντο-πόντο (11-11, 13-13, 16-16). Μετά από σκληρές “μάχες” στο φιλέ, το σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό με άσο που σημείωσε ο Ζουπάνι για το 26-24.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 3ο σετ μπήκαν με “φόρα”, αφού προηγήθηκαν νωρίς με +6 (2-8) και κράτησαν αυτή τη διαφορά (7-13). Οι “ερυθρόλευκοι” έκανα πολλά λάθη κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δίνοντας την ευκαρία στον Παναθηναϊκό να ανεβάσει ακόμα και στο +10 (12-22) και στη συνέχεια να πάρει εύκολα το σετ με 25-16.

Στο 4ο σετ του παιχνιδιού, οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησα ελαφρώς πιο δυναμικά στο τάραφλεξ, παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα (4-2), όμως το “τριφύλλι” έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά, έπειτα από καρφί του Ερνάντεζ, αλλά και δύο άστοχα χτυπήματα των γηπεδούχων (4-5). Οι παίκτες του Τζουλιάνι βρήκαν ισοφάριση με τον Κουμεντάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί τεσσάρων πόντων, και απέκτησαν σταθερή απόσταση, μέχρι και τα μέσα του σετ (5-9, 8-13, 12-16).

Το μομέντουμ άλλαξε αισθητά στη συνέχεια, καθώς οι γηπεδούχοι, με “οδηγούς” τους Ιντάλγκο και Στερν πλησίασαν, και ισοφάρισαν, τον Παναθηναϊκό (17-17), όμως οι “πράσινοι” και πάλι προηγήθηκαν, παίρνοντας δύο χρήσιμα μπλοκ άουτ (17-19, 18-20). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν και μεγάλωσαν την απόσταση από τους Πειραιώτες, φτάνοντας μάλιστα σε σετ ball (18-24), και με τη δεύτερη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε έφτασαν στην ισοφάριση (19-25).

Στο tie-break, αμφότερες οι δύο πλευρές ξεκίνησαν πολύ δυνατά, και καμία δε μπορούσε να ξεχωρίσει αρχικά (3-3). Οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν την πίεση στην αντίπαλη υποδοχή και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου αρνούνταν να αφήσουν τη διαφορά να ξεφύγει (6-4, 8-6). Άσος του Τράβιτσα, καρφί του Κουμεντάκη, και οι παίκτες του Ολυμπιακού απέκτησαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη (10-6), με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα, μετά από άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν (12-8).

Ο Κόβαρ μείωσε για το “τριφύλλι”, αλλά ο Ιντάλγκο επανάφερε την απόσταση στο +4 (13-9), ένα λάθος στο σερβίς του Ολυμπιακού έριξε πάλι τη διαφορά, όμως και πάλι ο Γερμανός έδωσε τη λύση για την ομάδα του, ενώ ο ίδιος έκλεισε και την αναμέτρηση με άσο (15-10).

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 16-25
4ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 19-25
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) σε 136′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 56% υπ. – 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. – 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Ερνάντεζ 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. – 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.