Θέτιδα Βούλας – ΑΕΚ 1-3: «Άλωσε» τη Βούλα και τώρα Final 4

Η ΑΕΚ πέρασε από τη Βούλα νικώντας την τοπική Θέτιδα και έκλεισε θέση για το Final 4 του Κυπέλλου.

Το πρώτο σετ ήταν από την αρχή μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με τις Σίλβαμ, Νίζετιχ και Καλντερόν να δίνουν λύσεις στην ΑΕΚ που τελικά πήρε το πρώτο σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα μπήκε καλύτερα και πήρε διαφορά από νωρίς (13-6). Παρόλα αυτά η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της που δεν αρκούσε πάντως αφού η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε στα σετ αφού το κέρδισε με σκορ 25-20.

Η ΑΕΚ στο τρίτο σετ όμως ήταν κυρίαρχη και είχε από νωρίς διαφορά ασφαλείας και με την Κουλίκοβα να κάνει το ένα μπλοκ μετά το άλλο έκανε το 1-2 στα σετ με σκορ 17-25.

Τέλος στο τελευταίο σετ ενώ η Θέτιδα μπήκε δυνατά η ΑΕΚ επέστρεψε και με σύμμαχο τη ψυχολογία και τις πολύ καλές επιθετικές επιλογές πήρε το προβάδισμα στα μέσα του σετ και τελείωσε το ματς αφού η «Ένωση» πήρε το τέταρτο σετ με σκορ 20-25.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 17-25, 20-25.