Volley League Γυναικών, 16η αγωνιστική: Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ, άφησε βαθμούς στο Μαρκόπουλο ο ΠΑΟΚ – Το πανόραμα

Ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Volley League Γυναικών με 6 αναμετρήσεις, το απόγευμα και το βράδυ του Σαββάτου 11/02, όπου στα πιο σημαντικά παιχνίδια της ημέρας, ο ΠΑΟΚ άφησε βαθμούς στο Μαρκόπουλο, η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στις λεπτομέρειες, και ο Ολυμπιακός πέτασε άνετα από τα Ιλίσια.

Αρχικά, ο Άρης δε συνάντησε δυσκολίες στο δρόμο του για το εκτός έδρας διπλό επί του ΖΑΟΝ, το οποίο πήρε μέσα σε 62 λεπτά. Εν συνεχεία, ο συμπολίτης του (ΠΑΟΚ) πήρε δύσκολη νίκη στην έδρα του Μαρκόπουλου, αφήνοντας ωστόσο πολύτιμους βαθμούς, ενώ και το Αιγάλεω λίγο αργότερα πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη επί της Λαμίας.

Ο Ολυμπιακός πέρασε δίχως προβλήματα από την έδρα του Ηλυσιακού, κερδίζοντάς τον με 0-3 σετ, ενώ πιο μετά η Θέτιδα έκανε τη μεγάλη επιστροφή στον αγώνα, και νίκησε σε ένα φοβερό ντέρμπι τον ΑΟ Θήρας με 3-2 σετ, σε μιάμιση ώρα “μάχης”.

Τέλος, η ΑΕΚ πήρε το Αθηναϊκό ντέρμπι, νικώντας στον Άγιο Θωμά τον Παναθηναϊκό με 2-3 σετ, μετά από 107 αγωνιστικά λεπτά, στο 5ο και τελευταίο σετ.