ΟΦΗ-Μίλωνας 1-3: Επέστρεψαν στις νίκες με διπλό οι Νεοσμυρνιώτες

Ο Μίλωνας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-1 σετ του ΟΦΗ στην Κρήτη για τη 14η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Οι Νεοσμυρνιώτες με εξαίρεση το τρίτο σετ, δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στα υπόλοιπα. Πλέον, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα βρίσκεται στην 4η θέση με 25 βαθμούς και περιμένει απώλεια του ΠΑΟΚ στην Σκύδρα για να παραμείνει σε τροχιά τριάδας.

Σε δύσκολη θέση πλέον ο ΟΦΗ, που μετά από 14 ματς μετρά μόλις έξι βαθμούς, έχοντας μόλις δύο νίκες και 12 ήττες.

To ματς

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Μίλωνας στο ματς, ενώ δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα κάνοντας το 0-1 με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Νέας Σμύρνης εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη του ΟΦΗ παίρνοντας προβάδισμα (9-16). Το προβάδισμα δεν άλλαξε και το 0-2 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες (17-25).

Οι Κρητικοί στο τρίτο σετ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά από ένα σερί 5-1 που έφερε το σκορ στο 7-6. Ο Μίλωνας κατάφερε να πλησιάσει μια “ανάσα” κάνοντας το 18-17, όμως ο ΟΦΗ έβαλε ξανά δύσκολα στον Μίλωνα φτάνοντας στο +3 (23-20) και παίρνοντας στο τέλος το σετ με 25-22 και μείωσε σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ο Μίλωνας, ενώ ήταν πίσω με πέντε πόντους, έκανε ένα τρομερό σερί για το 11-14. Ωστόσο, ο ΟΦΗ έφερε εκ νέου ισοπαλία, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με 21-20. Λίγο πριν το τέλος, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα με σωστές επιθέσεις έφτασε στην κατάληψη του σετ με 21-25, φεύγοντας με τη νίκη από το Ηράκλειο.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 12-16, 21-19, 21-25
2ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-23
4ο σετ: 8-3, 15-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάκων και του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 17-25, 25-23, 22-25) σε 109′

ΟΦΗ (Κώστας Δελκώστας): Αντάμι 1π. (1 άσσος), Βαϊόπουλος 11 (9/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντεμιρτσί 11 (10/24επ., 1 άσσος, 55%υπ., 27%αρ.), Μπλούμπεργκς 9 (5/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 6 (4/19επ., 2 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Τζιουμάκας 29 (21/48επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι) / Τσαδήμας (λ. – 41%υπ., 14%αρ.), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 14π. (9/12επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (3/10επ.), Γιορντάνοφ 15 (13/34επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 21 (14/29επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 50%υπ., 11%αρ.0, Εφραιμίδης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 31%υπ., 7%αρ.), Χερ 5 (0/3επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Χανδρινός (λ. – 41%υπ., 24%αρ.), Δημητούλης, Νανόπουλος, Στράτος.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Μανωλάκης, Συκάς, Γραμματεία: Παπαδάκη.