Παναθηναϊκός-Άθλος Ορεστιάδας 3-0: Άνετη νίκη για το “τριφύλλι” στον Άγιο Θωμά

Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά, καθώς επικράτησε χωρίς προβλήματα του Άθλου Ορεστιάδας με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών, και μείωσε την απόσταση από την κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον οι “πράσινοι” μπορούν να στρέψουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό αγώνα των ημιτελικών του Challenge Cup, απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό τους, τον Ολυμπιακό, έχοντας μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, αφού επικράτησαν των “ερυθρόλευκων” με 1-3 σετ στο Μελίνα Μερκούρη, την περασμένη Τετάρτη (08/02).

Στο 1ο σετ, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να μην επιτρέπουν στο “τριφύλλι” να ανοίξει τη διαφορά, φτάνοντας μάλιστα και στην ισοφάριση στα μέσα του σετ (16-16). Εκεί, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφεραν με ένα σύντομο σερί να πάρουν μια σεβαστή διαφορά, και να τη διατηρήσουν ώστε να κατακτήσουν την πρώτη στροφή του αγώνα (25-22).

Στο 2ο σετ, και πάλι οι παίκτες του Άθλου εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί στο τάραφλεξ, διεκδικώντας εκ νέου μέχρι του δρόμου τα μισά την κατάκτηση του σετ, διότι η απόσταση μεταξύ των δύο πλευρών ήταν ισχνή. Οι “πράσινοι” όμως βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν όσο πρέπει, για να κλείσουν και το 2ο σετ υπέρ τους, απέχοντας πλέον έναν βήμα μακριά από την καθαρή νίκη.

Στο 3ο και τελευταίο σετ, αν και στις αρχές και πάλι το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν αυτή τη φορά να “απομακρυνθούν” ικανοποιητικά από τον αντίπαλό τους, κλειδώνοντας από νωρίς τη νίκη (20-11). Με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε δίχως κινδύνους για τον Παναθηναϊκό, που πλησίασε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό στη βαθμολογική κατάταξη, παραμένοντας όμως στην 3η θέση.

Διαιτητές: Βελώνης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.