ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1: Νίκη για τους γηπεδούχους που έχουν τον πρώτο λόγο για την 4αδα (vid)

Τη νίκη με 3-1 σετ πήρε ο ΑΟΝΣ Μίλων επί του ΑΟΠ Κηφισιάς στο γυμναστήριο «Κροίσος Πέρσης» στη Νέα Σμύρνη, για την 13η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, με την οποία εδραιώνεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 25 βαθμούς και είναι σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κηφισιά έμεινε καθηλωμένη στους 20 βαθμούς. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε και το πλεονέκτημα για τη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Ο αγώνας δεν είχε τις ίδιες συγκινήσεις όπως με την αναμέτρηση στο Ζηρίνειο, είχε πολλά λάθη, αλλά ο Μίλωνας είχε την ουσία και πήρε το καθαρό τρίποντο.

Στα πρώτα δύο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ και στη διεκδίκησή τους, όμως οι παίκτες του Μίλωνα ήταν ψύχραιμα σε κάθε φινάλε, διατήρησαν την απόστασή τους και έκαναν το 2-0, που τους επέτρεπε να διαχειριστούν κατάλληλα το υπόλοιπο του αγώνα.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες της Κηφισιάς ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά, χτίζοντας διαφορά μέχρι τα μέσα του, και έφτασαν με ευκολία στη μείωση το σκορ, όμως στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι Νεοσμηρνιώτες δε χαρίστηκαν, μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, και πήραν την εντός έδρας νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23

3ο σετ: 4-8, 9-16, 10-21, 13-25

4ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-23, 13-25, 25-15) σε 102′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/34 επ.), Μολίνα 20 (12/24 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ, 41% υπ. – 19% άριστες), Εφραιμίδης (0/6 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 65% υπ. – 35% άριστες), Θεοδόσης, Δημητούλης 1 (1 άσσος), Νανόπουλος 1 (0/3 επ., 1 άσσος, 82% υπ. – 55% άριστες), Στράτος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 20 (13/35 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 9 (9/19 επ., 53% υπ. – 35% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1/3 επ.), Μορέιρα 11 (9/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάβερς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 48% υπ. – 32% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ. – 40% άριστες), Σιημητράς, Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Παπαδόπουλος (1 μπλοκ), Τσικάτος, Δραβόπουλος.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μίλωνας – Κηφισιά 3-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του Μίλωνα επί της Κηφισιάς με 3-1 για τη 13η αγωνιστική της Volley League.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMi8wNC8yMS80Nl8wOV82M2RlZDIyMTE2MmJkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M24S”,”uploadDate”:”2023-02-04T21:50:16.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqa3upzj6ng1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}