ΑΟ Θήρας-Παναθηναϊκός 1-3: Με νίκη έφυγε το «τριφύλλι» από τη Σαντορίνη

Την τρίτη διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ (22-25, 21-25, 25-23, 19-25), για τη 15 αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Παρόλο που στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ οι «πράσινες» βρέθηκαν να χάνουν, μάλιστα σε κάποια διαστήματα με μεγάλη διαφορά (8-2, 15-9), με μια αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 19-19. Από εκεί και πέρα, επιδεικνύοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία, κατάφεραν και κέρδισαν με 25-22. Στο δεύτερο σετ η εικόνα επαναλήφθηκε αρχικά, με την ομάδα της Σαντορίνης να έχει το προβάδισμα, όμως το 14-9 έγινε 17-19 και οι φιλοξενούμενες κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Το τρίτο σετ ήταν πιο αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο και το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Ωστόσο, οι νησιώτισσες, με δυο κρίσιμους πόντους στο τέλος έκαναν το 25-23 για το 1-2. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι φιλοξενούμενες «έχτισαν» μια διαφορά ασφαλείας στους τελευταίους πόντους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, φτάνοντας τους 36 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη 2η ΑΕΚ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βέντρας, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου Μ..