ΑΟ Λαμίας 2013-ΑΣΠ Θέτις 1-3: Επέστρεψαν στις νίκες οι φιλοξενούμενες

Σημαντική εκτός έδρας νίκης πέτυχε η ΑΣΠ Θέτις, η οποία επικράτησε της Λαμίας με 3-1 σετ (16-25, 25-22, 21-25, 22-25) και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Λαμία γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα ματς στον Β’ γύρο του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Βούλας πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-16, ενώ η Λαμία απάντησε στο δεύτερο με 25-22. Στο τρίτο σετ, παρόλο που αρχικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ (8-5), στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα (14-18) και τα διατήρησαν μέχρι το τέλος του. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ προηγήθηκαν από νωρίς και, παρόλο που οι γηπεδούχες κάποια στιγμή μείωσαν, κατάφεραν και κράτησαν τη διαφορά τους, φτάνοντας στο τελικό 3-1. Έτσι, βρίσκονται πλέον στην 6η θέση με 22 βαθμούς.

Διαιτητές: Κατσιούλης, Κουτσής, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.