Ολυμπιακός-Ντούκλα Λίμπερετς 3-0: Κυρίαρχες οι “ερυθρόλευκες” – Με το ένα πόδι στους “8” του CEV Cup

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στους “8” του CEV Cup έκανε ο Ολυμπιακός σήμερα στο Μελίνα Μερκούρη, καθώς νίκησε με 3-0 σετ τη Ντούκλα Λίμπερετς, στο πλαίσιο των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Οι “ερυθρόλευκες” έπαιξαν κυριαρχικό βόλεϊ σήμερα, και δεν άφησαν περιθώρια διεκδίκησης του παιχνιδιού στις αντίπαλές τους. Πλέον, χρειάζονται απλώς την κατάκτηση δύο σετ στον επαναληπτικό αγώνα στην Τσεχία, για να εξασφαλίσουν την πρόκριση τελική 8αδα, μιας και θα προστεθούν και 4 ομάδες από το Champions League.

Στο 1ο σετ, οι παίκτριες του Λορέντζο Μιτσέλι διατηρούσαν εξ’ αρχής ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο από τα μέσα του σετ και μετά διεύρυναν περισσότερο, για να ξεκινήσουν με τον ιδανικότερο τρόπο τον αγώνα (25-19). Καθοριστικές σ’ αυτό ήταν η Εμμανουηλίδου και η Κούμπουρα με τα μπλοκ τους, αλλά και η Σάλας στο επιθετικό κομμάτι, που είχε συνολικά 15 πόντους (6/13 , 1 μπλοκ).

Στο 2ο σετ, οι ¨ερυθρόλευκες” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, μόνο που μπήκαν στην εξίσωση και οι Λαμπρούση και Γουίντερς, όπου με τις καλές τους επιθέσεις αύξησαν την πίεση στην υποδοχή της φιλοξενούμενης ομάδας. Η διαφορά μεγάλωσε αρκετά, στα μέσα της 2ης στροφής του παιχνιδιού (+10), και έτσι οι Πειραιώτισσες δεν αντιμετώπισαν κινδύνους, για να κλείσουν και το δεύτερο σετ, με μεγαλύτερη διαφορά από το προγενέστερο (25-13).

Στο 3ο και τελευταίο σετ, άνοιξε το ροτέισον ο προπονητής του Ολυμπιακού, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα του διατήρησε τον καλό-αγωνιστικό ρυθμό, και με κομβικές τις Εμμανουηλίδου, Τσιτσιγιάννη και Γενιτσαρίδη πήρε εκ νέου μεγάλη απόσταση από την Τσέχικη ομάδα, και πήρε την καθαρή νίκη με 3-0 σετ (25-15).