Παναθηναϊκός-Μίλωνας 3-1: Νίκησαν με ανατροπή και έπιασαν τον ΠΑΟΚ στη 2η θέση οι “πράσινοι”

Ο Μίλωνας πάλεψε απέναντι στον Παναθηναϊκό, προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ, αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ στον Άγιο Θωμά για τη 12η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Οι “πράσινοι” παρά το γεγονός πως δεν είχαν τον τραυματία Ερνάντεζ, κατάφεραν να κάμψουν, έστω και με δυσκολία την αντίσταση του μαχητικού Μίλωνα και να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς που τον διατηρούν ισόβαθμο με τον ΠΑΟΚ στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς, έναντι 29 του Ολυμπιακού που τη Δευτέρα (30/11) θα υποδεχτεί τον Άθλο Ορεστιάδας.

Ο Μίλωνας ξεκίνησε με το “δεξί” στην αναμέτρηση, αφού με δύο άσσους του Ευφραιμίδη έκανε το 0-2 και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή των παικτών του Παναθηναϊκού, πετυχαίνοντας 5 άσσους, αποκτώντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-17). Τελικά, το σετ κέρδισαν οι Νεοσμυρνιώτες με σκορ 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ (9-5). Κατά, τη διάρκεια, ο Μίλωνας μείωσε (15-14), όμως η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήγε τη διαφορά στο +4 (21-17), ισοφαρίζοντας, αργότερα, με σκορ 25-20 στα σετ.

Την ίδια εικόνα είχαν οι γηπεδούχοι και στο τρίτο σετ, που πήραν προβάδισμα για το 7-5 και διατηρήθηκαν μπροστά ως το τέλος (21-19), παίρνοντας το προβάδισμα στα σετ (2-1) με σκορ 25-20.

Το τέταρτο σετ, ο Μίλωνας ξεκίνησε μπροστά στο σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε γρήγορα αντίδραση και πέρασε με δύο πόντους μπροστά για το 14-12. Οι γηπεδούχοι κράτησαν διαφορά “ασφαλείας” έως το 19-17, όμως ο Μίλων έβγαλε αντίδραση παίρνοντας προβάδισμα (19-20). Παρόλα αυτά, το “τριφύλλι” πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (21-20) για να κατακτήσει τελικά το σετ με σκορ 25-22 και να τελειώσει το ματς με σκορ 3-1.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-20
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 11 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-20, 25-20, 25-22) σε 110′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (20/28 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 48% άριστες), Σάντερ 14 (11/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 14% άριστες), Πετρέας 9 (4/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (11/15 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/18 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. – 20% άριστες) / Ζήσης (λ, 81% υπ. – 6% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 11 (8/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 13 (10/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μολίνα 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες), Εφραιμίδης 9 (5/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Χερ 6 (2/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 53% υπ. – 26% άριστες), Θεοδόσης, Δημητούλης, Μάρκου 1 (1 άσσος), Νανόπουλος 1 (1 άσσος).

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μπίτσικα.