Παναθηναϊκός-ΑΟ Λαμίας 2013 3-1: Νίκη για το “τριφύλλι” στο κλειστό του Αγίου Θωμά

Τη νίκη με 3-1 σετ πήρε ο Παναθηναϊκός επί του ΑΟ Λαμίας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών, σε ένα ματς που ξεκίνησε με μιάμιση ώρα καθυστέρησης, λόγω του έντονου καπνού εντός του κλειστού του Αγίου Θωμά, από τη χρήση κροτίδων στον προηγούμενο αγώνα μπάσκετ που φιλοξένησε το γήπεδο.

Στα πρώτο σετ, το “τριφύλλι” απέκτησε διαφορά ασφαλείας από νωρίς, και έφτασε εύκολα και άμεσα στην κατάκτησή του (25-11), ενώ στο δεύτερο είδε τις φιλοξενούμενες να ανεβάζουν στροφές, και να το διεκδικούν επί ίσοις όροις, ώσπου στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος του σκορ, και να κάνουν το 2-0 (25-22).

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες της Λαμίας διατήρησαν το προβάδισμα που έχτιζαν εξ’ αρχής, και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα σετ, δείχνοντας ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο στο τάραφλεξ (19-25), που στο τέταρτο σετ δεν εμφάνισαν, μιας και κυνηγούσαν από την αρχή στο σκορ, και δεν κατάφεραν ποτέ να φτάσουν τις “πράσινες” (25-22).

Διαιτητές: Μαύρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Παυλάκης, Τομαράς, Γραμματεία: Ψάρρα.