Challenge Cup: Έτοιμος για την πρόκριση στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός – Τον περιμένει ο Παναθηναϊκός

Τη νίκη ή έστω την κατάκτηση δύο σετ θα ψάξει σήμερα Πέμπτη (26/01, 18:00) ο Ολυμπιακός στη Ρουμανία, στην έδρα της Στεάουα Βουκουρεστίου, προκειμένου να προκριθεί στα ημιτελικά του Challenge Cup, όπου εκεί τον περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός.

Οι “ερυθρόλευκοι”, που είχαν επικρατήσει στο Μελίνα Μερκούρη με 3-1 σετ επί της Ρουμανικής ομάδας (23-25, 25-16, 25-16, 25-19), προέρχονται από τη μεγάλη νίκη με 3-0 σετ (25-17, 26-24, 25-21, 16-14) επί του Φοίνικα Σύρου, η οποία τους έδωσε την πρόκριση στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Το μομέντουμ κρίνεται εξαιρετικό για τους Πειραιώτες, που θέλουν να παραμείνουν σε τροχιά τίτλου σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχουν, αλλά και να διαχειριστούν κατάλληλα τον παράγοντα της κούρασης, λόγω των αυξημένων αγώνων το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Η γηπεδούχος ομάδα, προέρχεται από την εκτός έδρας επικράτησή της, το Σάββατο (21/01), κόντρα στην Κραϊόβα με 0-3 σετ (15-25, 15-25, 17-25), και θα κοιτάξει να μπει δυνατά στο τάραφλεξ από τα πρώτα λεπτά, ώστε να έχει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης.