Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-3: Βάφτηκε… πράσινο το ντέρμπι “αιωνίων”

Μεγάλο “διπλό” κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” του Ρέντη, αφού νίκησε τον Ολυμπιακό με “καθαρό” σκορ 3-0 σετ για τη 13η αγωνιστική της Volley League γυναικών και έβαψε… πράσινο το “αιώνιο” ντέρμπι.

Το “τριφύλλι” με αυτή τη νίκη προσπέρασε της Πειραιώτισσες και ανέβηκε στην 3η θέση με 30 βαθμούς και άφησε τον Ολυμπιακό στην 4η με 28.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 2-0 στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός με τρεις γρήγορους πόντους πέρασε μπροστά για το 3-2. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-18, σε εκείνο το σημείο οι “πράσινες” αύξησαν τη διαφορα στο +4 (16-20), όμως οι “ερυθρόλευκες” με συγκέντρωση πήγαν ξανά στον πόντο (21-22). Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να διεκδικήσουν το σετ, οι φιλοξενούμενες έκαναν το 0-1 (22-25).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός αν και ήταν πίσω στο σκορ, προσπέρασε και πήγε στο +3 (5-2). Στη συνέχεια, οι “πράσινες” με άσο της Ανθούλη ισοφάρισαν για το 5-5, όμως η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στο +4 (12-8), με το “τριφύλλι” να περνάει μπροστά μετά από λίγο (13-14). Κατά τη διάρκεια, οι “ερυθρόλευκες” έκαναν πολλά λάθη με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να κάνει το 18-22, να φτάσει στο σετ μπολ (20-24) και να πάρει έπειτα το σετ με 20-25 για το 0-2.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα του 3ου σετ, όμως με τις Γκρόθες και Ανθούλη, οι “πράσινες” ανέβασαν για το +4 (4-8). Οι “ερυθρόλευκες”… κυνηγούσαν στο σκορ το “τριφύλλι”, μέχρι που ισοφάρισαν στο 16-16 και με την είσοδο της Εμμανουηλίδου στο παιχνίδι δυνάμωσαν το μπλοκ τους. Τελικά, ο Παναθηναϊκός που ήταν συγκεντρωμένος από την αρχή του ματς, κατάφερε να το τελειώσει με 3-0, αφού πήρε και το 3ο σετ με 20-25.