Βουλγαρία-Ελλάδα 3-1: Ήττα στα ημιτελικά για την Εθνική παγκορασίδων στο Βαλκανικό Κ17

Η Εθνικής Ελλάδος στις παγκορασίδες γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, από την Βουλγαρία στα ημιτελικά του Βαλκανικού πρωταθλήματος Κ17 και θα διεκδικήσει την 3η θέση την Κυριακή (22/1, 16:30).

Οι παίκτριες του Κώστα Γκούντα αν και ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ δεν συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο με την ανατροπή στο γ’ σετ να είναι το “κλειδί” της νίκης για την Βουλγαρία.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα περιμένει την ολοκλήρωση του δεύτερου ημιτελικού για να μάθει τον αντίπαλό της στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το 11-11, με την ελληνική ομάδα να έχει καλό σερβίς με το οποίο κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά (13-1, 15-12). Η Βουλγαρία μείωσε σε 17-16, αλλά και πάλι η Ελλάδα κράτησε το σκορ (19-16) και πήρε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, η Εθνική δεν μπορούσε να τελειώσει σωστα τις φάσεις και το σκορ ξέφυγε στο 10-17. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να μετατρέψει το 11-15 σε 15-18 με πολύ καλό σερβίς, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά έχασε τρεις κόντρα επιθέσεις με τη Βουλγαρία να φτάνει στο 1-1.

Στο τρίτο σετ παρά το γεγονός πως η Βουλγαρία είχε προβάδισμα στην αρχή του (2-4, 4-9), η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 12-12. Η ομάδα του Κώστα Γκούντα μπόρεσε να μαζέψει και πάλι την διαφορά όταν ξέφυγε και μάλιστα προσπέρασε με 22-21. Το προβάδισμα όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς, η Βουλγαρία με μπλοκ έκανε το 22-23 και στο 23-24 νέο μπλοκ τελείωσε το σετ

Στο τέταρτο σετ, η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να τελειώσει τις επιθέσεις της, με αποτέλεσμα η Βουλγαρία να φτάνει στο 12-19. Σε αυτό το σημείο, η εθνική μας πλησίασε σε 16-19, αλλά στην επόμενη φάση δεν μπόρεσε να βγάλει την άμυνα κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Η Βουλγαρία ξέφυγε πάλι με 16-21 για να φτάσει στο τελικό 19-25 που της έδωσε τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό.