Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 3-0: “Χρυσή” πρόκριση στον τελικό του League Cup για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (3-1) στον ημιτελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς” κόντρα στο Φοίνικα και στη ρεβάνς κατάφερε με το 3-0 να πάει το ματς στο “χρυσό σετ”, όπου το κατέκτησε με 16-14.

Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” θα βρεθούν στον τελικό του θεσμού, όπου τους περιμένει ο Παναθηναϊκός, που νίκησε νωρίτερα με 3-2 τον Μίλωνα.

Οι Πειραιώτες βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο ύστερα από την ήττα 3-1 στη Σύρο, όμως κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φανούν ψύχραιμοι στο “χρυσό” σετ, όπου τους έδωσε την μεγάλη πρόκριση.

Οι “αώνιοι” αντίπαλοι θα συναντηθούν πιθανότατα τον Φλεβάρη στα ημιτελικά της Ευρώπης, αλλά θα έχουν κι άλλο ραντεβού, αφού στις 22 και 25 Μαρτίου θα παίξουν ξανά με φόντο την κούπα του League Cup. Το πρώτο ματς θα γίνει στο Ρέντη και το δεύτερο στην έδρα του “τριφυλλιού”.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, στον Ολυμπιακό αφιέρωσαν τη νίκη στον προπονητή τους Αλμπέρτο Τζουλιάνι, που “έχασε” τον πεθερό του στη διάρκεια του ματς και ήταν και ο λόγος που δεν έκανε δηλώσεις.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Oλυμπιακός προηγήθηκε 14-9, αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να κάνει το 20-16 και το σετ τελείωσε 25-17 με δύο άσους του Ιντάλγκο.

Στο δεύτερο σετ, ξεκίνησε ιδανικά για τον Φοίνικα που ήταν μπροστά με 11-12. Ο Ολυμπιακός επανήλθε, με τον Λινάρδο και τον Κουμεντάκη να μπλοκάρουν τις προσπάθειες Ιερεθουέλο και Tζούριτς ανακτώντας το πάνω χέρι και χτίζοντας μάλιστα μια διαφορά πέντε πόντων που τους επέτρεψε να πάρουν και το δεύτερο σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας ξεκίνησε με τον Γαλιώτο που μπήκε προς το τέλος του δεύτερου σετ, έκανε πιο γρήγορη την ομάδα, έπαιξε με το κέντρο, αλλά έδωσε τη θέση του στον Ιερεζουέλο στο 13-9. Αν και ο Φοίνικας μείωσε σε 23-20, ο Ολυμπιακός κέρδισε 25-21 και όλα κρίθηκαν στο χρυσό σετ.

Στο χρυσό σετ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 7-4, όμως ο Μιχάλοβιτς έδωσε το προβάδισμα στον Φοίνικα με 12-10. Ωστόσο, ο λίμπερο των φιλοξενούμενων, Δημήτρης Κωνσταντινίδης, τραυματίστηκε στη μέση και αποχώρησε, ενώ ο Στερν σημάδεψε τον Σωνάκη παίρνοντας τον άσσο για την ισοφάριση (12-12). Με άουτ του Κουμεντάκη έγινε το 14-14, όμως οι δύο διαδοχικοί πόντοι του διαγώνιου του Ολυμπιακού έδωσαν τη νίκη-πρόκριση στους “ερυθρόλευκους” με 16-14.