Μίλωνας-Παναθηναϊκός 2-3: Ξανά στον τελικό του League Cup οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός “κλείδωσε” από νωρίς την πρόκριση στον τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, αφού πήρε έστω και με δυσκολία τα δύο πρώτα σετ, κόντρα στον Μίλωνα, ο οποίος πάλεψε το παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 2-2, όμως στο τέλος το ματς κατέληξε στους “πράσινους” με 3-2 σετ.

Να θυμίσουμε, ότι η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε κερδίσει με 3-0 στον Άγιο Θωμά, και ήθελε δύο σετ στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Μίλωνα για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού. Δύο σετ, τα οποία πήραν με 22-25 και 23-25 και μαζί και την πρόκριση στον τελικό.

Το “τριφύλλι” θα βρεθεί για 5η φορά στην ιστορία του θεσμού όπου θα διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο του μετά το 2020 και το 2022.

Το ματς:

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Μίλωνας πίεσε τον Παναθηναϊκό μέχρι το 22-22, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 3-0, κάνοντας το 25-22 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς (23-24), ενώ στην επόμενη φάση δέχτηκε μπλοκ από τον Γιώργο Πετρέα για το 23-25 και το 0-2 σετ που έδωσε στον Παναθηναϊκό την πρόκριση ανεξάρτητα από το τελικό σκορ καθώς στον πρώτο αγώνα, είχε νικήσει 3-0 σετ.

Με τον Παναθηναϊκό να είναι χαλαρός μετά την πρόκριση, ο Ανδρεόπουλος πραγματοποίησε ροτέισον, με σκοπό να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες ενόψει της ευρωπαϊκής αναμέτρησης με την Οριόν την Τετάρτη (25/1). Το γεγονός αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν με σχετική άνεση τα επόμενα δύο σετ, με 25-21 και 25-17 αντίστοιχα και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει δύο φορές προβάδισμα δύο πόντων (9-11 και 11-13). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά και με σκορ 15-12 έκλεισαν το τάι μπρέικ για το τελικό 3-2 στα σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-17
5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 9 άσσοι, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 23-25, 25-20, 25-17, 12-15) σε 115΄.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 5π. (4/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 8 (8/12επ.), Μολίνα 18 (17/32επ., 1 άσσος, 59%υπ., 26%αρ.), Εφραιμίδης 5 (4/9επ., 1 άσσος, 29%υπ.), Χερ 2 (1/1επ., 1 άσσος) / Χανδρινός 53%υπ., 35%αρ.), Θεοδόσης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Σεμιτέκολος, Δημητούλης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάρκου 6 (6/20επ.), Νανόπουλος 15 (9/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 44%υπ., 25%αρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 5π. (4/10επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 2 (2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (6/13επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 15 (11/19επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 42%υπ., 27%αρ.), Ερνάντεζ 12 (9/15επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 76%υπ., 44%αρ.), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 5 (3/7επ., 2 άσσοι), Μάρκου 7 (5/20επ., 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 8 (8/18επ., 55%υπ., 20%αρ.)

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Ονόπας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.