Παναθηναϊκός-ΑΟΝΣ Μίλων 3-0: Βήμα πρόκρισης στον τελικό του League Cup για το “τριφύλλι”

Έτοιμος για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» είναι ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε εντός έδρας του ΑΟΝΣ Μίλων με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-22), στο πλαίσιο των ημιτελικών της διοργάνωσης.

Οι “πράσινοι”, που έχουν ήδη κατακτήσει την πρώτη κούπα της χρονιάς, στον τελικό του Super Cup απέναντι στον ΠΑΟΚ, θα χρειαστούν την κατάκτηση δύο σετ στον επαναληπτικό της Νέας Σμύρνης, ώστε να εξασφαλίσουν την παρουσία τους σε έναν ακόμα τελικό μέσα στη χρονιά.

Στο 1ο σετ, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μια μικρή απόσταση από τους φιλοξενούμενους, αλλά όχι ικανή ώστε να κλειδώσει από νωρίς την κατάκτησή του. Οι παίκτες του Μίλωνα, μάλιστα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα μέσα του (11-11), κάνοντας ντέρμπι την αναμέτρηση, όμως το “τριφύλλι” κατάφερε να απαντήσει στους συνεχόμενους πόντους, να χτίσει ξανά μια μικρή διαφορά, και να τη διατηρήσει μέχρι τέλους (25-20).

Στο 2ο σετ, ο ΑΟΝΣ Μίλων μπήκε πιο δυνατά στο τάραφλεξ, γεγονός που δικαιολογεί και το παροδικό προβάδισμα που πήρε (3-5), αλλά η αντίδραση των παικτών του Ανδρεόπουλου ήταν άμεση, που με ένα εντυπωσιακό σερί πήραν πίσω το μομέντουμ και ξέφυγαν στο σκορ (17-9). Οι παίκτες του Μίλωνα κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση, αλλά όχι και να πλησιάσουν τόσο, ώστε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, και έτσι το 2ο σετ έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων, που απείχαν ένα βήμα πριν τη νίκη (25-20).

Στο 3ο και τελευταίο σετ, με βάση την εξέλιξη της αναμέτρησης, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο αμφίρροπο, με τους Νεοσμυρνιώτες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, διεκδικώντας με αξιώσεις την κατάκτησή του. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εκ νέου δυναμικά, ισοφάρισε και προσπέρασε, και έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ, για να είναι με το… ενάμιση πόδι στον τελικό του θεσμού.

Διαιτητές: Βουδούρης, Χρηστίδης, Επόπτες: Καπότης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Ψάρρα, Παρατηρητής: Καπάνταης.