Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-3: Νίκη με ολική ανατροπή για τον «δικέφαλο»

Μεγάλη νίκη για τη 12η αγωνιστική της Volley League Γυναικών πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Αθήνα, επιστρέφοντας από το 2-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό για να πάρει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Οι Θεσσαλονικείς αύξησαν έτσι τη διαφορά τους από τις «πράσινες» στους πέντε βαθμούς (32-27) απολαμβάνοντας πάντα την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για το «τριφύλλι» φέτος.

Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα το πρώτο σετ, εξασφαλίζοντας καλές διαφορές από το ξεκίνημα (4-1, 9-3, 16-6), στο δεύτερο όμως ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα (4-8) ωστόσο η χαμένη κόντρα της Κρολ έφερε ένα σερί 5-0 για το 9-8.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το σημείο που ο ΠΑΟΚ έχασε τρεις κόντρα μπάλες και με το σκορ στο 26-26, επίθεση της Ανθούλη και άσος της Ανάε στην Κάφρεϊ έφεραν το 28-26 για το 2-0.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά στα μέσα (12-16), και τις «πράσινες» να επιστρέφουν. Το σετ κρίθηκε και πάλι στο όριο με τις Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 23-25 και στο 1-2 χάρη στο χαμένο σερβίς της Μερκούρη και το μπλοκ της Ανθούλη.

Μικρά σερί και για τις δύο ομάδες στο τέταρτο σετ, με την Ανθούλη να μην μπορεί να τελειώσει δύο κόντρα μπάλες στο 21-22 και στο 22-23 και την άουτ επίθεση της Ανάε να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο χαρακτήρας του «θρίλερ» δεν έλειψε ούτε από το τάι μπρέικ φυσικά. Με το σκορ στο 14-14, το φιλέ της Μέντιτς και ο άσος της Κρολ διαμόρφωσαν το τελικό 14-16.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-13
2ο σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 28-26
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 10-8, 16-12, 19-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) σε 128′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. – 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. – 40% άριστες), Τερζόγλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Παρόλο που πήραμε τα δύο πρώτα σετ δεν δείξαμε τόσο καλά στοιχεία. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε καλύτεροι στην επίθεση απ’ότι σήμερα. Ο Π.Α.Ο.Κ. μας πίεσε στο σέρβις, ενώ το τρίτο και τέταρτο σετ περιμέναμε να μας το δώσει ο αντίπαλος. Κάθε σετ ξεκινάει στο 0-0 και πρέπει να δημιουργείς καταστάσεις. Χάσαμε την ενέργειά μας και ενώ το παλέψαμε, ήθελε και λίγο τύχη. Έπρεπε να προσέξουμε από πιο νωρίς. Όλος ο Γενάρης είναι δύσκολος, με ταξίδια και δύσκολα παιχνίδια. Θέλουμε τη κορυφή, είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις προκλήσεις».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι και το δεύτερο σετ το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Από το τρίτο και μετά παλέψαμε, ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει από το κέντρο και έκανε επιθέσεις από τα άκρα. Ήταν σημαντική νίκη αυτή, ειδικά μετά την ήττα από την Α.Ε.Κ.. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είδα την ομάδα που ξέρω».