«Ποδαρικό» με νίκη ο Ολυμπιακός

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τη νέα χρονιά ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του Μίλωνα με 3-0 σετ, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, παρά μόνο στο τρίτο σετ. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησαν με ευκολία, τόσο στο πρώτο σετ (25-16), όσο και στο δεύτερο (25-22), έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ιντάλγκο και Στερν.

Στο τρίτο σετ, ωστόσο, ο Μίλων ξεκίνησε πιο δυνατά και απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, (1-5) και παρέμεινε μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, μέχρι ο Ολυμπιακός να κάνει το 13-12. Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο- πόντο, ώσπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +2 (19-21). Όμως οι Πειραιώτες βρήκαν άμεσα τις λύσεις. Αρχικά ισοφάρισαν και εν συνεχεία πέρασαν μπροστά, όταν ο Στερν με άσσο έκανε το 26-24, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του και διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 26-24)

Διαιτητές: Πρέντζας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.