Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1: Πρωταθλητές χειμώνα οι “ερυθρόλευκοι” (vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 για την 9η αγωνιστική της Volley League Ανδρών και έκλεισε τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος, πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να διεκδικήσουν μόνο ένα σετ από τους “ερυθρόλευκους”, μη μπορώντας να βρουν λύσεις απέναντι στους γηπεδούχους, που αναδείχθηκαν πρωταθλητές χειμώνα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο του αγώνα για την 9η αγωνιστική της Volley League.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMi8xMi8yMS8xOC8wN181NF82M2EzNGI3YTRkODg4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT8M40S”,”uploadDate”:”2022-12-21T18:12:42.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cp7ofd6zb14x”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, όμως πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +5 (7-2). Οι Πειραιώτες κατά τη διάρκεια, μεγάλωσαν κι άλλο την απόσταση στους πόντους για το 16-9. Έτσι, οι γηπεδούχοι, πήραν το πρώτο σετ με 25-21 κάνοντας το 1-0.

Στο 2ο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, αφού ήταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους (5-3). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει λύσεις και πήγε στο +5 (10-5), ενώ αργότερα με ένα εκρηκτικό σερί έφτασε τη διαφορά στο +12 (20-8), παίρνοντας έτσι και αυτό το σετ με 25-14.

Ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ, ήθελε να αλλάξει την εικόνα του σε σχέση με τα δύο προηγούμενα κάτι που κατάφερε στην αρχή, αφού ξεκίνησε μπροστά με 4-2. Οι “ασπρόμαυροι” παίζοντας ωραίο βόλεϊ πήγαν τη διαφορά στο +4 (7-11), βάζοντας τον Ολυμπιακό αυτήν την φορά να “κυνηγάει” το σετ. Στο τέλος, το σετ τελικά πήρε ο ΠΑΟΚ με 25-23, μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 9-9, αφού οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν αργότερα στο +2 (10-8). Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έκαναν ξανά το σετ ντέρμπι (18-18, 19-19), όμως οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, προς το τέλος και το πήραν με 25-22, τελειώνοντας το παιχνίδι με 3-1.