ΠΑΟΚ-ΑΟ Θήρας 3-1: Δέκατη νίκη για τον «Δικέφαλο» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας και πανηγύρισε τη δέκατη φετινή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «ασπρόμαυρες» έχασαν το πρώτο σετ με 25-21, όμως αντέδρασαν στα τρία επόμενα, τα οποία κατέκτησαν με 25-16, 25-21 και 25-21 σε 99 λεπτά. Κορυφαία για τις γηπεδούχες ήταν η Στράντζαλη με 13 πόντους, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων η Λάνγκεγκερ είχε και αυτή 13 πόντους. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 30 βαθμούς μετά τη δέκατη φετινή του νίκη (10-0), ενώ ο ΑΟ Θήρας έχει 19 βαθμούς, βρίσκεται στην πέμπτη θέση, μετά την τέταρτη φετινή του ήττας το πρωτάθλημα (6-4).

4ο σετ: 8-5, 14-16, 21-20, 25-21

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-16, 25-21, 25-21) σε 99′.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρολ 28 (27/52 επ., 1 άσσο), Κλέπκου 2 (2/5 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Βεργίδου 3 (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 11 (9/19 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 57% υπ.-38% άριστες), Μπλάνκο 6 (3/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 77% υπ.-62% άριστη), Ηλιοπούλου, Στράντζαλη 13 (10/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.-29% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 1 (1/3 επ.), Μπόζιτς 6 (0/1 επ., 1 άσσο), Λάνγκεγκερ 13 (11/24 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 30% υπ.- 10% άριστες), Μερκάδο 21 (19/43 επ., 2 άσσοι), Κέτσμαν 11 (9/34 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.-20% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (4/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 47% υπ.-35% άριστες), Ζιώγα 5 (5/9 επ.), Καλαποδά, Τσοχατζή, Αδαμοπούλου 1 (1/3 επ.), Φάκη.

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Είμαι χαρούμενος γιατί είναι η πρώτη φορά στη καριέρα μου που η ομάδα που προπονώ έχει κάνει 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Είμαι περήφανος για τις αθλήτριές μου που αντιμετώπισαν κάθε δυσκολία. Τις ευχαριστώ γι’αυτό, είναι όλες τους μαχήτριες».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για την προσπάθεια. Ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και έδειξε την ποιότητά του».