Μαρκόπουλο-Παναθηναϊκός 2-3: Άφησε βαθμό στο Μαρκόπουλο

Τα «χρειάστηκε» ο Παναθηναϊκός που είδε το Μαρκόπουλο να επιστρέφει από το 0-2 υποχρεώνοντάς τον τελικά σε απώλεια ενός βαθμού στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Οι «πράσινες» ανέβηκαν έτσι στους 23 βαθμούς, βρίσκονται όμως πλέον έναν πόντο πίσω από τον Ολυμπιακό και τη δεύτερη θέση. Στους 14 πόντους και στην 7η θέση το Μαρκόπουλο, το οποίο αγωνίστηκε με τρεις ξένες καθώς στο βασικό σχήμα ήταν η 18χρονη ακραία Ιωάννα Σπανάκη (αντί της Σμιθ) ενώ στα δύο τελευταία σετ έπαιξε ως βασική η επίσης 18χρονη κεντρική Έρρικα Γράβαρη.

Ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο σετ, ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο μετά το 10-10, φτάνοντας στο 1-0 σετ με σκορ 21-25. Οι «πράσινες» έκαναν περίπατο στη συνέχεια αφού το 12-25 τα λέει όλα για την πορεία του δεύτερου σετ.

Παρά το κάκιστο δεύτερο σετ, το Μαρκόπουλο έκανε φοβερή επιστροφή και έβαλε «φωτιά» στο ματς. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με δύο (14-16) αλλά από εκεί και πέρα είχαμε ντέρμπι. Με το σκορ στο 25-24 το μπλοκ της Φιτζμόρις στην Ανθούλη έκλεισε το σετ.

Οι συνεχόμενοι πόντοι της Καλανταρίδου έφερε το Μαρκόπουλο στο 15-11 στο τέταρτο σετ, ωστόσο οι άσσοι της Ανάε έφεραν την ανατροπή για τις «πράσινες» και το 21-22. Οι γηπεδούχες επέστρεψαν ξανά για να ισοφαρίσουν τα σετ και πάλι χάρη στην κόντρα της Φιτζμόρις.

Το Μαρκόπουλο πήγε για την ολική ανατροπή αφού προηγήθηκε 8-3 στο τάι μπρέικ αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μέντιτς και Ανάε μετέτρεψαν το 11-9 σε 11-13 και παρά τη νέα ισοπαλία (13-13) οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που τελικά έφτασαν στη νίκη (13-15).

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (προπονητής ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί ήταν το δεύτερο συνεχόμενο μας παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα και καταφέραμε να πάρουμε έναν βαθμό με πολύ καλή εμφάνιση. Ίσως θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη, αλλά ήταν ένα καλό δώρο εν όψει των Χριστουγέννων. Δοκιμάσαμε κάτι πρωτοποριακό σήμερα και βγήκαμε κερδισμένοι, αλλά πλέον το μυαλό μας είναι στο επόμενο ματς για το οποίο βέβαια έχουμε πολύ χρόνο για να προετοιμαστούμε»

Γιάννης Καλμαζίδης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε, όχι όμως από το βαθμό που χάσαμε. Το Μαρκόπουλο έπαξε πολύ «σκληρά» μετά το 0-2 κι ίσως εμείς δεν αντιδράσαμε τόσο καλά για να ακολουθήσει ένα αμφίρροπο τάι μπρέικ. Νομίζω ότι έχουμε υψηλότερη ποιότητα ως ομάδα, αλλά όντως το Μαρκόπουλο έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μας ανάγκασε να παίξουμε στο 100%

Διαιτητές: Βελώνης, Λιάκου, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Παυλάκης, Τομαράς, Γραμματεία: Ταλάρου.