ΠΑΟΚ-Μπρνο 3-2: Ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης για τον «Δικέφαλο»

Εντυπωσιακή επιστροφή του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, που ανέτρεψε το εις βάρους 0-2 στα σετ, και εν τέλει νίκησε με 3-2 στην Μπρνο, παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που δικαιολογεί το αρχικό προβάδισμα (7-2). Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (9-5), αλλά η Μπρνο κατάφερε να επιστρέψει στη “μάχη” με βασικό όπλο την σταθερή άμυνα, φτάνοντας έτσι στην ισοφάριση (12-12).

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενες επέβαλλαν τους δικούς τους ρυθμούς στο σετ, δημιουργώντας παράλληλα πρόβλημα στην υποδοχή των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει ένα κομβικό σερί (2-13), φτάνοντας έτσι στην επικράτηση (14-25).

Στο 2ο σετ, η Μπρνο συνέχισε στο ίδιο τέμπο και διατηρούσε ένα μικρό, αλλά ασφαλές προβάδισμα από τις παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο (7-10, 9-14). Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να ασκούν πίεση στην υποδοχή της Ελληνικής ομάδας, και έφτασαν και σε 2η κατάκτηση σετ, απέχοντας μόλις ένα βήμα από την εκτός έδρας νίκη.

Στο 3ο σετ, οι παίκτριες του «Δικεφάλου» ήξεραν πως δεν πρέπει να επιστρέψουν στις αντιπάλες τους να διατηρήσουν τη ψυχολογία με το μέρος τους, και έτσι ξανά μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, παίρνοντας το πρώτο προβάδισμα (6-2). Διατηρώντας τον έλεγχο, ο ΠΑΟΚ πλησίαζε όλο και περισσότερο στην κατάκτηση του 3ου σετ, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για επιστροφή στο ματς (18-17). Η απόσταση παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, για να βοηθήσει στα μέγιστα η Κρολ προς το τέλος, ώστε οι Θεσσαλονικείς να επικρατήσουν και να μειώσουν σε 1-2 στα σετ (25-22).

Στο 4ο σετ, το μομέντουμ ήταν καθαρά στα χέρια της Ελληνικής ομάδας, μιας και από το ξεκίνημά του οι “ασπρόμαυρες” πήραν αέρα 5 πόντων, και δημιουργούσαν αυτές με τη σειρά τους κενά στην υποδοχή των αντιπάλων τους. Η διαφορά στη συνέχεια άγγιξε διψήφιες διαστάσεις (18-8), οι Τσέχες παίκτριες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στους ρυθμούς της γηπεδούχος ομάδα, και έτσι ήρθε με ευκολία το 2-2, ώστε να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στο tie-break (25-10).

Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ (6-5, 8-6), με την ομάδα του ΠΑΟΚ να κάνει ένα καθοριστικό σερί την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” (11-7), αλλά και την ομάδα από την Τσεχία να απαντάει με το ίδιο νόμισμα, φέρνοντας εκ νέου τη διαφορά στον πόντο (11-10). Το τελικό αποτέλεσμα όμως διαμορφώθηκε με νέο σερί του «Δικεφάλου», που στο tie-break είχε κορυφαίες τις Κάφρεϊ και Κρολ, για να ολοκληρώσει τη σπουδαία ανατροπή (15-11).

Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-22, 25-10, 15-11