Παναθηναϊκός-Ναντ 3-1: Ασταμάτητες οι “πράσινες” έκαναν την ανατροπή και το πρώτο βήμα πρόκρισης για τις “16”

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τα “δόντια” του κόντρα στη πρωτοπόρο της Γαλλίας Ναντ, κέρδισε με 3-1 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους “16” του Challenge Cup γυναικών.

Οι “πράσινες” παρά το γεγονός πως έχασαν το πρώτο σετ, δεν πτοήθηκαν, έκαναν μια μεγάλη ανατροπή, κοιτάζοντας στα “μάτια” μια μεγάλη αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Το “τριφύλλι” είχε σε φοβερή μέρα την Αντόρα Ανάε που πήρε όλο το βάρος της ομάδας στην υποδοχή (40 υποδοχές σε 4 σετ), ενώ και η Μάρθα Ανθούλη έκανε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις.

Ο αγώνας της ρεβάνς για τις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένος για τις 20 Δεκεμβρίου, ώρα 21:00, όπου εκεί οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη πρέπει να εκμεταλλευτούν τη νίκη, ώστε να προκριθούν στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ στη Γαλλία για να πάρει το “εισιτήριο” για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Με το “δεξί” ξεκίνησε η Ναντ στο ματς, αφού με τρεις γρήγορους πόντους μπήκε μπροστα για το 3-1. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μπει στο παιχνίδι, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 15-15, αφού μετά η γαλλική ομάδα ανέβασε στο +2 (17-15). Παρά την προσπάθεια των “πρασίνων” να πάρουν το πρώτο σετ οι παίκτριες της Ναντ εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένες και πήραν το σετ με 25-23, κάνοντας το 1-0.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο ματς μέχρι το 8-8, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 3-0 και πήγε τη διαφορά στο +4 (12-8), ενώ αργότερα πήγε και στο +5 (21-16). Οι γηπεδούχες ήταν ασταμάτητες και η Ναντ δεν μπορούσε να βρει εύκολα χώρους για να σκοράρει, με αποτέλεσμα το “τριφύλλι” να ισοφαρίσει στο 2ο σετ με 1-1, κερδίζοντας το, με 25-19.

Στο 3ο σετ, Παναθηναϊκός και Ναντ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι αμφότεροι, αφού πήγαιναν μαζί μέχρι το 11-11. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι “πράσινες” ανέβασαν την απόδοση τους και πήγαν στο +3 (17-14), ενώ αργότερα κατέκτησαν και το σετ με 25-19, κάνοντας ανατροπή για το 2-1.

Στην αρχή του 4ου σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν “χέρι-χέρι” μέχρι το 6-6, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει στη συνέχεια στο +3 (9-6). Ύστερα, οι “πράσινες” πήγαν τη διαφορά στο +6 (22-16), κράτησαν την απόσταση ασφαλείας υπέρ τους και πήραν το σετ με 25-17 με επίθεση της Ανθούλη, και το παιχνίδι με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 25-29, 25-17) σε 100′