Πήγασος Πολίχνης-Παναθηναϊκός 3-2: Η μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του

Τεράστια νίκη για τον Πήγασο που επιβλήθηκε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού για την 7η αγωνιστική και κέρδισε έδαφος στη βαθμολογία.

Φοβερό ματς με τον πρωταθλητή της Pre League να νικάει τον εν ενεργεία πρωταθλητή Ελλάδας! Οι «πράσινοι» έπαιξαν για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα τάι μπρέικ αλλά γνώρισαν τη δεύτερη ήττα μετά τον Μίλωνα. Με τον βαθμό που πήραν έφτασαν τους 13 και βρίσκονται στην 3η θέση, -5 βαθμούς από τους πρωτοπόρους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Ο Πήγασος σκαρφάλωσε στην 7η θέση έχοντας 8 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ σχετικά εύκολα με σκορ 22-25. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και εμφατική, αφού με το εντυπωσιακό 25-18 ισοφάρισαν 1-1, πριν το «τριφύλλι» προσπεράσει εκ νέου, στο πιο «κλειστό» σετ. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς και ο Παναθηναϊκός έκανε εν τέλει το 2-1 με 27-25. Ο Πήγασος πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή αφού ξεκίνησε το τέταρτο σετ ευρισκόμενος πίσω με 5-8 ωστόσο το πήρε τελικά με 25-21. Μεγάλη μάχη στο τάι μπρέικ, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα και να φτάνουν στο 17-15 με σερί 3-0 στο τέλος, χάρη στον Μπαρέτο, τις άμυνες του Μαυροβουνιώτη και το μπλοκ του Αρμενάκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωτίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Λούμσι, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.