Volley League Γυναικών, 9η αγωνιστική: Μόνος στη κορυφή ο ΠΑΟΚ, ισοβαθμία για ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό – Το πανόραμα

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η 9η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Volley league γυναικών το Σάββατο (10/12).

Αρχικά, τη Παρασκευή (9/12) έγινε η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΖΑΟΝ στο “Μελίνα Μερκούρη”, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ.

Την επόμενη μέρα ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του πρωταθλήματος, με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ να μη συναντά δυσκολία απέναντι στη Λαμία, νικώντας με 3-0 και παραμένοντας στη κορυφή.

Από την άλλη, σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί του Άρη πανηγύρισε στη Σαντορίνη ο ΑΟ Θήρας, ο οποίος παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα της βαθμολογίας.

Το τρίποντο κόντρα στο Αιγάλεω πήρε στην έδρα της η Θέτιδα Βούλας επικρατώντας με 3-1 σετ. Με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και τέταρτη συνολικά η ομάδα του Γιώργου Ρούση ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας κσι στο -1 από το 6ο Μαρκόπουλο.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Γιάννη Καλμαζίδη στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Οι “πράσινες” με κορυφαίες τις Χατζηευστρατιάδου, Ανάε επικράτησαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.

Με το τρίποντο ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό στους 21 βαθμούς και πλέον κοιτάζει το πρώτο παιχνίδι στο Μαρούσι με τη Γαλλική Ναντ για τους “32” του Challenge Cup.

Τέλος, η ΑΕΚ πανηγύρισε την 8η συνεχόμενη νίκη της, αλλά σε τρίτο ματς τη φετινή σεζόν χρειάστηκε το τάι μπρέικ καθώς το εξαιρετικό Μαρκόπουλο μπορεί να έχασε για 5ο σερί ματς, ωστόσο έκανε μεγάλες ανατροπές και έφυγε από τη Νέα Φιλαδέλφεια με έναν βαθμό.