Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-2: Ματσάρα και νέα επική ανατροπή για τους “πράσινους”

Η ομάδα των ανατροπών θα μπορούσε να ονομαστεί ο φετινός Παναθηναϊκός, αφού μετά την μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ολυμπιακό, που έχανε από 2-0 και κέρδισε 3-2 σετ, στην 6η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, το ίδιο έκανε και με τον ΠΑΟΚ, αυτή την φορά στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Οι “πράσινοι” φάνηκαν να μην έχουν ελπίδες κόντρα στους “ασπρόμαυρους” στα δύο πρώτα σετ, όμως από το τρίτο και μετά, “εξερράγησαν”, ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το παιχνίδι με 3-2.

Η πρόκριση στο League Cup “Νίκος Σαμαράς” θα κριθεί στις 4 Ιανουαρίου και ώρα 16:30. Στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι θέλει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί, με 3-2 προκρίνεται ο Παναθηναϊκός, όπως και με νίκη με οποιαδήποτε διαφορά στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7), το οποίο διατήρησε έως τα μέσα του σετ (11-15) και μεγάλωσε στη συνέχεια (15-20). Έτσι, το πρώτο σετ κατακτήθηκε από τον “δικέφαλο του Βορρά” με σκορ 25-21, με τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να βρει λύσεις να αντεπιτεθεί.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ, βρήκε από νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (3-8), αλλά στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις πόντους (13-16), ωστόσο και πάλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει λίγο πριν την κατάκτηση του σετ, στο +5 (15-20), παίρνοντας τη νίκη στο τέλος με άσσο του Ντεν Ντρις για το 25-19 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, αφού ανέβηκαν στο +5 (3-8), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τρεις (11-14). Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ είχε ξανά τις λύσεις και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά και στη συνέχεια να τη διατηρήσει με το σκορ να πηγαίνει στο 20-23. Κάπου εκεί, οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν μία τρομερή ανατροπή, “καθαρίζοντας” match ball του ΠΑΟΚ (23-24), και μειώνοντας σε 2-1 τα σετ με σκορ 26-24.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε με φόρα στο τέταρτο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Οι “πράσινοι” απέκτησαν διαφορά ασφαλείας (17-11), την οποία μεγάλωσαν στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον ΠΑΟΚ και στέλνοντας το παιχνίδι σε τάι μπρεικ.

Στο τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +4 (4-0). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε, με τον ΠΑΟΚ να μη μπορεί να βρει λύσεις απέναντι στους “πράσινους”, οι οποίοι 5 πόντους πριν την κατάκτηση του τάι μπρεικ, είχαν double score (10-5). Το αποτέλεσμα ήταν μη αναστρέψιμο από τους Θεσσαλονικείς με το σετ να “κλείνει” με σκορ 15-8, για το τελικό 3-2.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8)

Διακύμανση:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. – 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).