ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-0: Κυρίαρχες οι «ασπρόμαυρες»

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Πυλαίας και πανηγύρισε την όγδοη νίκη του σε ισάριθμα ματς της Volley League γυναικών.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο, όπου βρέθηκαν πίσω με 19-16, όμως κατάφεραν να το γυρίσουν και να πάρουν προβάδισμα (25-21). Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός το πάλεψε έως το 18-18, όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να κάνουν το 2-0 και να αποκτήσουν προβάδισμα για τη νίκη. Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» δυσκόλεψαν αρκετά τις γηπεδούχες, οι οποίες πήραν τη νίκη (26-24). Οι γηπεδούχοι πήραν 44 πόντους από επιθέσεις, 21 από λάθη αντιπάλου, πέντε από μπλοκ και έξι από άσσους. Οι φιλοξενούμενες είχαν 39 πόντους από επιθέσεις, 14 από λάθη αντιπάλων, εννέα από μπλοκ και δυο από άσσους.

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 26-24

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κρολ 16 (14/38 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 7 (7/25 επ., 28% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσο), Κάφρεϊ 18 (16/29 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 14% υπ.-07% άριστες), Μπλάνκο 4 (2/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 75% υπ.-50% άριστες), Κλέπκου 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.-43% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 6 (6/19 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Όλμπρεχτ 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 12 (9/32 επ., 3 μπλοκ, 25% υπ.-21% άριστες) Κούμπουρα 17 (14/36 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/9 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), / Κοσμά (λ, 19% υπ.-19% άριστες), Αντωνακάκη (λ).

Οι δηλώσεις:

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Σήμερα είμαι πολύ χαρούμενος. Το 3-0 ίσως ήταν όνειρο αλλά παίξαμε σε υψηλό επίπεδο. Δείξαμε ότι είμαστε ετοιμοπόλεμοι. Θέλω μόνο να πω πράβο στα κορίτσια που με ακούν καθημερινά. Τους είπα να παίξουν σαν πολεμίστριες, αυτό έκαναν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνισή τους».

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Νομίζω ότι σήμερα εμείς χάσαμε το παιχνίδι κι ο ΠΑΟΚ πήρε τους τρεις βαθμούς, αλλά πρέπει να δούμε τα λάθη που κάναμε. Είμαι στεναχωρημένος, γιατί ξέρω τις δυνατότητές μας. Δυστυχώς, μετά τον 19ο, 20ο πόντο αρχίσαμε να αγχωνόμαστε χωρίς λόγο και κάναμε λάθη. Δε διαχειριστήκαμε σωστά κάποιες εύκολες καταστάσεις του αγώνα».