Αιγάλεω-Παναθηναϊκός 0-3: Άνετη νίκη για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 το Αιγάλεω εκτός έδρας, υπό το βλέμματα του Γιάννη Καλμαζίδη, ο οποίος θα κάνει ντεμπούτο στο ματς με τον Ηλυσιακό, την επόμενη αγωνιστική.

Χρέη υπηρεσιακού τεχνικού στο ματς της όγδοης αγωνιστικής ανέλαβε ο Δημήτρης Μαρκάκης. Οι «πράσινες» πήρα το πρώτο σετ με 25-20, όπως και το δεύτερο, με τις γηπεδούχες να δυσκολεύουν τις φιλοξενούμενες κυρίως στο πρώτο. Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» είχε προηγηθεί με 22-16. Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» επικράτησαν ευκολότερα (25-17). Οι γηπεδούχες πήραν 37 πόντους από επιθέσεις, δώδεκα από λάθη αντιπάλων, έξι από μπλοκ και δυο από άσους. Οι φιλοξενούμενες πήραν 48 πόντους από επιθέσεις, δέκα από λάθη αντιπάλων, οκτώ από μπλοκ και εννέα από άσσους.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 20-25, 17-25) σε 67′

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελετιάδη 2 (2/3 επ.), Διώτη 3 (3/9 επ., 42% υπ. – 17% άριστες), Κελεσίδη 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ντεκανί 15 (13/20 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 19% άριστες), Πετοβάρι 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 33% υπ. – 20% άριστες), Μάρκου (λ), Κάστανου, Σιμανίκοβα 2 (1/2 επ., 1 άσσος, 78% υπ. – 44% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Μαρκάκης): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανάε 6 (6/14 επ., 76% υπ. – 53% άριστες), Γκρότους 12 (9/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (14/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μέντιτς 11 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Μεταξά 1 (1/4 επ.).

Οι δηλώσεις:

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Παναθηναϊκού, νίκησε δίκαια. Ήμασταν εμφανώς βελτιωμένες σε σχέση με τα επόμενα παιχνίδια, αλλά δεν έφτανε. Ελπίζω στη συνέχεια να μειώσουμε το εύκολο λάθος για τα δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν».

Δημήτρης Μαρκάκης (Βοηθός προπονητή Παναθηναϊκού): «Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα. Είχαμε το ταξίδι στην Ελβετία, την αλλαγή προπονητή και έπρεπε να διαχειριστούμε την κούραση και το ψυχολογικό κομμάτι. Το Αιγάλεω μας πίεσε στο σερβίς στο πρώτο σετ, αλλά μόλις το κατακτήσαμε στη συνέχεια ελέγξαμε τον αγώνα και πήραμε τη νίκη».