Μπέργκεν-Παναθηναϊκός 0-3: Σημαντικό βήμα πρόκρισης για το “τριφύλλι”

Με το… ενάμιση πόδι στη φάση των προημιτελικών του CEV Challenge Cup βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 3-0 στα σετ της Μπέργκεν και θα έχει θεωρητικά πιο εύκολη δουλειά στη ρεβάνς εντός συνόρων.

Οι “πράσινοι” δεν είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού εξ’ αρχής, μιας και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση έχοντας το προβάδισμα. Όμως σταδιακά έφεραν το ματς στα ίσα και κατάφεραν να προσπεράσουν, διατηρώντας μια ισχνή διαφορά μέχρι και τη λήξη του πρώτου σετ (25-20).

Στο 2ο σετ το “τριφύλλι” έκανε τα πράγματα από σύνθετα απλά, έχοντας από νωρίς “μαξιλαράκι ασφαλείας” στο σκορ, πιάνοντας μάλιστα και διψήφιες αποστάσεις, ολοκληρώνοντάς το εν τέλει με μια διαφορά 8 πόντων (25-17).

Στο 3ο και τελευταίο σετ, οι Νορβηγοί πίεσαν παραπάνω, ενώ απέκτησαν στα μέσα του σετ και διαφορά 8 πόντων (13-5). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφεραν να επιστρέψουν από το εις βάρος τους σκορ, μείωσαν αισθητά τη διαφορά, και κατάφεραν να προσπεράσουν στο κρίσιμο σημείο, για να πάρουν μια καθαρή εκτός έδρας νίκη.

Τα σετ: 20-25, 17-25, 23-25

Διακύμανση:

ΜΠΕΡΓΚΕΝ (Σκοτ Όλσεν): Μπιέλαντ Ερ. 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Σόρενγκ 1 (1 άσσος), Μπρέκε 4 (4/11 επ., 47% υπ. – 33% άριστες), Μασέιντ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μπιέλαντ Κ. 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Φλάσκιερ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ) / Όλσεν (λ, 36% υπ. – 14% άριστες), Χόπλαντ, Σούντε 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 27% άριστες), Έβενσεν, Λάνγκλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (10/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. – 43% άριστες), Πετρέας 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 8 (7/12 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 39% υπ. – 17% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 1 (1/5 επ.), Μάρκου 4 (3/9 επ., 1 άσσος).