Volley League Ανδρών, 6η αγωνιστική: Άνετη νίκη για τον Φοίνικα, νικητής στο “ντέρμπι” ο Πήγασος – Το πανόραμα

Έκλεισε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής για τη Volley League Ανδρών, που διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο 26-27/11.

Στην 6η στροφή του Ελληνικού πρωταθλήματος είχαμε το ντέρμπι “αιωνίων” το Σάββατο το βράδυ, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή ανατροπή και να κερδίζει τον Ολυμπιακό στο 5ο σετ. Το “τριφύλλι” έχει πλέον 5-1 νίκες, όσες έχει και ο Ολυμπιακός, ο οποίος όμως παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, με διαφορά τριών βαθμών από τον “αιώνιο” αντίπαλο.

Νωρίτερα το Σάββατο, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Μίλωνα και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ. O “δικέφαλος” σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, ενώ ο Μίλων γνώρισε την 3η του ήττα και έμεινε στους 10 βαθμούς.

Νίκη και για τον Άθλο Ορεστιάδας, που παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους ΚασαμπαλήΚάι Ντε ΠραΓκλάντστοουν και Αλγκούλ νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League. Η ομάδα του Έβρου το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Χθες Κυριακή 27/11, το ντέρμπι των ουραγών της κατηγορίας κέρδισε ο Πήγασος Πολίχνης με 2-3 στα σετ, στην έδρα του Αριστοτέλη Σκύδρας, ενώ εύκολο απόγευμα είχε ο Φοίνικας Σύρου στην έδρα του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, του οποίου επικράτησε με 0-3 στα σετ.