Volley League Ανδρών, 6η αγωνιστική: “Έσπασε” το αήττητο του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός με μυθική ανατροπή – Το πανόραμα

Με ματσάρα “έκλεισαν” οι αγώνες του Σαββάτου (26/11) για την 6η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ από τον Ολυμπιακό, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε μία επική ανατροπή στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά και επικράτησε 3-2, “σπάζοντας” το αήττητο των Πειραιωτών. Το “τριφύλλι” έχει πλέον 5-1 νίκες, όσες έχει και ο Ολυμπιακός, ο οποίος όμως παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, με διαφορά τριών βαθμών από τον “αιώνιο” αντίπαλο.

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Μίλωνα και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ. O “δικέφαλος” σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, ενώ ο Μίλων γνώρισε την 3η του ήττα και έμεινε στους 10 βαθμούς.

Τέλος, ο Άθλος Ορεστιάδας παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ, με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Κάι Ντε Πρα, Γκλάντστοουν και Αλγκούλ νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League. Η ομάδα του Έβρου το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.