Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά 2-3: Μεγάλο διπλό και τριάδα για την Κηφισιά

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Κηφισιάς στη Σύρο επί του Φοίνικα για την 5η αγωνιστική, που φέρνει την ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η Κηφισιά νίκησε για πρώτη φορά εκτός έδρας φέτος, έχοντας σε σπουδαία μέρα τους Οκοσάνοβιτς, Μαΐκόν, Τσέιβερς και Ρικάρντο ενώ με καλό σερβίς και σπουδαίο μπλοκ, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των «πειρατών». Κακή υποδοχή από τους γηπεδούχους, ειδικά σε κρίσιμα σημεία στο 3ο και 5ο σετ.

Ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα από τα μέσα του πρώτου σετ και μετά, φτάνοντας τελικά άνετα στο 25-21 και στο 1-0. Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με το προβάδισμά της 14-8, έβαλε γερές βάσεις για να φτάσει στο 1-1, το οποίο τελικά κατάφερε με 25-19 και τον άσσο του Οκοσάνοβιτς να υπογράφει την υπεροχή της. Το σετ που έκρινε σε μεγάλο βαθμό την ψυχολογία του αγώνα ήταν το τρίτο. Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα και διατηρούσε προβάδισμα (8-3, 12-8) προτού αρχίσει η Κηφισιά να πλησιάζει και με καλό μπλοκ να ισοφαρίζει σε 18 όλα. Με νέο άσσο του Οκοσάνοβιτς οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν για πρώτη φορά (20-21) και έφτασαν μέχρι το 23-25 και το 2-1 στα σετ.

Επεισοδιακό ήταν το τέταρτο σετ, στο οποίο ο Φοίνικας ήταν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα, παρόλα αυτά είδε την Κηφισιά να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει (17-17). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-20 και έδειξαν να καθαρίζουν το σετ ωστόσο η Κηφισιά επανήλθε για το 24-24, με το παιχνίδι τελικά να φτάνει στο 29-27 υπέρ του Φοίνικα, χάρη σε μπλοκ του Φορμ που ήταν πρωταγωνιστής σε αυτό το σετ.

Στο τάι μπρέικ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 8-8 αλλά σε εκείνο το σημείο η Κηφισιά με τους Μαϊκόν και Οκοσάνοβιτς, έτρεξε ένα 6-0 για το 14-8, με το σετ να ολοκληρώνεται στο 15-10.

Η Κηφισιά έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς και μοιράζεται την 3η θέση με Μίλωνα και Παναθηναϊκό, ενώ με τη δεύτερη ήττα του σε πέντε ματς, ο Φοίνικας είναι στους 8 βαθμούς και στην 6η θέση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.